banner39

Ahmet Türk: Türkiye çok güçlü olur

Ahmet Türk, ''Eğer Türkiye Kürt sorununu çözerse inanıyorum ki Orta Doğu'da çok güçlü bir devlet, çok saygın bir devlet ve Orta Doğu içinde çok önemli bir model olur'' dedi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 09.02.2013, 14:38
Ahmet Türk: Türkiye çok güçlü olur

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, ''Eğer Türkiye Kürt sorununu çözerse inanıyorum ki Orta Doğu'da çok güçlü bir devlet, çok saygın bir devlet ve Orta Doğu içinde çok önemli bir model olur'' diye konuştu.

Türk, BDP Osmaniye 2. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, barışçıl sürecin kalıcı bir hale gelmesi için Türkiye'de barışa ve demokrasiye inanan, halkların eşitliği ve kardeşliğini esas alan insanların, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin barış sesini yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

''Bugün Kürt meselesi artık Türkiye'nin meselesi olmaktan çıkmıştır, Kürt meselesi Orta Doğu'nun meselesidir'' diyen Türk, şöyle konuştu:

''Çünkü Orta Doğu'ya baktığımızda bugün 40 milyon Kürt, 4 ayrı parçada yaşamaktadır. Bu nedenle Kürt meselesini görmemezlikten geldiğiniz zaman Orta Doğu'ya da barış getiremezsiniz. Bugün 4 parçada yaşayan Kürtler de adalet, eşitlik ve özgürlük arayışı içindedir. Bu nedenle Kürt meselesini çok kapsamlı, çok geniş bir sorun olarak önümüze koymalıyız, tartışmalıyız. Şimdi 40 milyon Kürt Orta Doğu'da özgür olmadığı zaman Orta Doğu'ya nasıl istikrar gelir, gelmesi mümkün değil. Eğer Türkiye Kürt sorununu çözerse inanıyorum ki Orta Doğu'da çok güçlü bir devlet, çok saygın bir devlet ve Orta Doğu içinde çok önemli bir model olur. Ama o milliyetçi reflekslerle hareket ederse Orta Doğu'daki gücünü de kaybeder ve Orta Doğu'da bir kaosun büyümesinin de nedeni olur.''

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?