banner39

AK Parti Kongresi 12 Eylül'de

AK Parti olağan kongresinin 12 Eylül'de yapılacağı açıklandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Atalay, partisinin Olağan Büyük Kongresi'ni 12 Eylül 2015'te yapma kararı aldıklarını söyledi.

Türkiye 18.08.2015, 17:24 19.08.2015, 09:07
AK Parti Kongresi 12 Eylül'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti kongresi 12 Eylül'de yapılacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, partisinin olağan büyük kongre tarihinin belirlendiğini belirterek, "12 Eylül 2015 Cumartesi günü inşallah büyük kongremizi, Ankara’da, Ankara’nın en büyük salonu olan Arena Spor Salonu'nda gerçekleştireceğiz" dedi.

Atalay, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Önemli bir MKYK toplantısı yaptıklarını ifade eden Atalay, toplantıda, önce Davutoğlu'nun şu ana kadar yürüttüğü hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi verdiğini anlattı.

Son MKYK toplantısında Genel Başkan Davutoğlu'na hükümet kurma çalışmalarında tam yetki verildiğini anımsatan Atalay, "MKYK bu süreci başarıyla yürüttüğü, siyaset ortamımızda bir diyalog ve uzlaşma, bir araya gelme, paylaşma atmosferini oluşturduğu için kendisine teşekkür etti. Başarılı bir süreç yönetimidir. Meşruiyet sınırları içinde kurallara uygun bir iyi bir takvim yürümüştür. Bütün siyasi partilerimiz birbiriyle de Türkiye'nin meselelerini görüşme imkanı bulmuşlardır" şeklinde konuştu.

'BAŞBAKANIMIZ, CUMHURBAŞKANIMIZA GÖREVİ TESLİM EDECEK'

Atalay, gelinen noktada, bütün bu çalışmaların sonucunda bir koalisyon hükümeti kurulmasının mümkün olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla Başbakanımız, bugün Cumhurbaşkanımıza görevi teslim edecek. MKYK’nın yaklaşımı da budur. Yani sürecin normal kurallar içinde yürümesi, meşruiyet zemininde yürümesi bizim için önemlidir, esastır. Bugün Genelkurmay Başkanlığında törenden sonra görevi teslim edeceklerdir. Birinci husus ve kararımız budur. Bunu tabii niye şu ana kadar bekletti, dün de teslim edebilirdi, bugün öğleden önce de teslim edebilirdi ama MKYK’ya bilgi vermesi gerekiyordu. MKYK’nın onayını alması gerekiyordu. MKYK, partimizin en üst karar organıdır. O yetkiyi veren kuruldur, genel başkanımıza dolayısıyla bu kurulun toplanması, burada hem bilgilendirme hem oranın görüşünü alma ihtiyacı vardı. Onu tamamlamış oldu.”

'AK PARTİ OLAĞANÜSTÜ BÜYÜK KONGRESİ, 12 EYLÜL'DE YAPIULACAK'

Toplantıda, ikinci önemli alınan kararın da partisinin olağan kongresinin tarihiyle ilgili olduğunu belirten Beşir Atalay, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz, partimizin bu sene bu sonbahar, büyük kongre dönemidir. Yani olağan kongremizi bu sonbaharda yapmamız gerekiyor, 3 yılda birdir olağan kongremiz. Hatırlanacaktır, seçim öncesi bütün ilçe, il kongrelerimizi tamamlamıştık ama büyük kongre sonbaharda zaten normalde olacağı için bekliyordu. Seçimden sonraya kalmıştı. Dolayısıyla MKYK, olağan büyük kongremizi de yapma kararı aldı. 12 Eylül 2015 Cumartesi günü inşallah büyük kongremizi, Ankara’da, Ankara’nın en büyük salonu olan Arena Spor Salonu'nda gerçekleştireceğiz. Bugünkü önemli bir kararımız budur. Kongremiz de hayırlı olsun.”

“Bundan sonrasıyla ilgili, hükümet kurmayla ilgili çalışmalar Cumhurbaşkanımızın elindedir” diyen Atalay, “Bundan sonrası Cumhurbaşkanımızın kendi takdirleridir. Ama biz bütün çalışmalarımız yürürken bir yandan büyük kongremizin hazırlığını yapacağız. İnşallah partimiz için de ülkemiz için de hayırlı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?