banner39

Ak Parti ve CHP tabanı koalisyon istemiyor

Ak Parti tabanı ile CHP tabanının, partileri arasında koalisyon yapılmasını istemediği belirtiliyor

Türkiye 01.08.2015, 09:14 01.08.2015, 09:14
Ak Parti ve CHP tabanı koalisyon istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, partisinin il başkanlığı tarafından Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

Bakan Işık, koalisyon görüşmelerine ilişkin olarak, "Şunu biliyoruz; Ak Parti tabanı CHP ile koalisyon istemiyor. CHP tabanı da Ak Parti ile bir koalisyon istemiyor, ama ülkenin şartları bir koalisyonun kurulması noktasında her iki partiyi de oturup konuşmaya ve meseleleri müzakere etmeye ve mümkün olursa her partinin kendi ilkelerini ve prensiplerini dikkate alarak koalisyonun kurulmasını zorunlu kılıyor" dedi.

Bakan Işık koalisyona ilişkin olarak şunları söyledi: "CHP ‘Eğer anlaşabilirsek bir koalisyon kurabiliriz’ diyor. MHP baştan kapıyı tamamen kapattı. Şu anda da şartlar, falan filan demeye başladı. Biz şu anda samimi olarak bir koalisyon hükümeti kurulması için çalışıyoruz. Şunu biliyoruz; Ak Parti tabanı CHP ile koalisyon istemiyor. CHP tabanı da Ak Parti ile bir koalisyon istemiyor, ama ülkenin şartları bir koalisyonun kurulması noktasında her iki partiyi de oturup konuşmaya ve meseleleri müzakere etmeye ve mümkün olursa her partinin kendi ilkelerini ve prensiplerini dikkate alarak koalisyonun kurulmasını zorunlu kılıyor. Şimdi bu ince bir denge. Burada samimi olarak sonuna kadar gayret edeceğiz. Koalisyon hükümetinin kurulmasını vatandaşın bize verdiği mesaj olarak algılıyoruz. Bununla ilgili gerekleri yapıyoruz ama olmadı, ne yapacağız? Emaneti milletimize iade edeceğiz. O zaman diyeceğiz ki hodri meydan seçimlere gidelim. Milletimiz bu iktidar görevini hükümet olma görevini, milleti idare görevini kime verirse ona tekrar bırakırız. Bu noktada yoğun bir süreç bekliyor olabilir. Erken seçim durumunda, seçim tekrarlanması durumunda teşkilatlar olarak sizlere çok yoğun iş, görev düşecek" diye konuştu.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?