banner39

Akif'in torunu: Dedem övülmeyi sevmezdi

Mehmet Akif Ersoy'un torunu Argon, "Dedem, şiirlerinin övülmesini istemeyen bir şairdi'' dedi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 14.03.2013, 17:52
Akif'in torunu: Dedem övülmeyi sevmezdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, ''Dedem, İstiklal Marşı TBMM'de okunurken bile başını önüne eğip dışarı kaçmak isteyen, şiirlerinin övülmesini istemeyen bir şairdi'' diye konuştu.

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri dolayısıyla Çorum Belediyesi'nce Çorum Devlet Tiyatrosu salonunda düzenlenen ''Dedem Mehmet Akif'' konferansına katılan Argon, yaptığı konuşmada, şairlerin toplumun tümünü kucaklayan, yaşadıkları topluma hayat veren insanlar olduğunu söyledi.

Mehmet Akif'in hem şair hem de topluma yardımı kendisine vazife bilen bir fikir adamı olduğunu dile getiren Argon, şöyle devam etti:

''Çok yönlü bir insandı. Ulusal birliğe gönül vermiş, milli mücadeleyi kanında hissetmiş, manevi bir insan olmuştur. Ahlak timsali bir insandı. Onun fikirlerini birçok insan paylaşmayabilir ama hiçbir dönemde onun ahlakına, dürüstlüğüne ve sözündeki doğruluğuna hiç kimsenin itirazı olmamış. Şahsi menfaat için inandığı yoldan dönmemiş, ne para için ne hatır için ne de mevki için. İnandığı yoldan gitmiş sonuna kadar. Belki de çektiği şimşekler, bu dosdoğru oluşundandır.''

Mehmet Akif'in bir destan şairi olduğunu vurgulayan Argon, özellikle genç neslin, vatan şairinin eseri Safahat'ı iyi okuması gerektiğini belirtti.

Selma Argon, dedesini gençlere iyi anlatmak için Mehmet Akif Düşünce Derneği'ni (Akif-Der) kurduklarını ifade ederek, şunları kaydetti: ''Kendisini hiçbir zaman şair olarak görmemiş. Törenlerden, şatafattan ve övülmekten hoşlanmayan bir insandı. Dedem, İstiklal Marşı TBMM'de okunurken bile başını önüne eğip dışarı kaçmak isteyen, şiirlerinin övülmesini istemeyen bir şairdi. Cenazesini duyunca önce gençler koşmuş. Onun da istediği oydu, gençlerin sırtında gitmekti. Çok sevdiği bayrağı ve İstiklal Marşı ile gömülmüş. Çok sevdiği efendilerin efendisi Hazreti Peygamber'ine kavuşmuş, onun yaşında öldüğü için mutlu olmuş bir insan.''

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?