banner39

Alkole özendiren kartpostallara tepki

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Karaman, ''Dünya alkol konusunda somut adımlar atarken, ülkemizde çocuk mağazasında alkolü teşvik eden, masum gösteren ürünler satıyorsak artık tuz kokmuş demektir'' dedi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 14.02.2013, 15:15
Alkole özendiren kartpostallara tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman, Bakırköy'de bir oyuncak mağazasında çocuk müşterilere alkole özendirici kartpostal satıldığı iddiasına ilişkin, ''Dünya alkol konusunda somut adımlar atarken, ülkemizde çocuk mağazasında alkolü teşvik eden, masum gösteren ürünler satıyorsak artık tuz kokmuş demektir'' diye konuştu.

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, geçen gün çocuğuna oyuncak almaya giden bir velinin mağazadaki stantta ilkokul çocukları için satılan kartpostallar arasında, alkole özendirici yazıyı gördüğünü belirtti.

Kartta, ''İyi yaşamın sırları, erken yatmak, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve düzenli yaşam. Fakat mutlu yaşamın sırrı, uzun geceler, çılgın partiler ve alkol'' ifadelerinin yer aldığını aktaran Karaman, olayın mülki amirlerin dikkatine sunulması gerektiğini vurguladı.

Karaman, konuyla ilgili müşterilerin mağazaya tepkilerini ilettiklerini belirtti. İhsan Karaman, alkol tüketimiyle ilgili bir düzenlemenin olmadığını iddia eden pazarlama müdürünün müşterilere, ''O zaman tekel bayilerinin de kapatılması gerekiyor'' dediğini kaydetti.

Alkol ve madde kullanımının her geçen gün 15 yaşın altındaki çocuklarda, özellikle de risk grubundaki çocuklarda artarak devam ettiğini belirten Karaman, şunları kaydetti:

''Bu da koruyucu önlemleri ve tedaviyi her geçen gün daha önemli hale getirmektedir. Özellikle alkol ve uçucu maddeler 15 yaşından önce kullanılmaya başlanmaktadır. Çocuğu, alkol ve uyuşturucu maddeleri kullanmaya iten nedenleri tespit ederek bu nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Dünya alkol konusunda somut adımlar atarken, ülkemizde çocuk mağazasında alkolü teşvik eden, masum gösteren ürünler satıyorsak artık tuz kokmuş demektir.''

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?