Ambargolu 35 yıldan sonra İran'a yatırım yarışı

İran'ın 5+1 ülkeleriyle dün imzaladığı Nükleer Program Anlaşmasından sonra hem dünyada hem İran'da ekonomi ve yatırım piyasasında hareketlilikler başladı

Ambargolu 35 yıldan sonra İran'a yatırım yarışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'a 35 yıldır uygulanan ambargonun nükleer anlaşma sonucu kaldırılacağı kararı üzerine İran'da ve ticaret piyasasında hareketlenmeler başlıyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Rıza Eser, "Anlaşma daha yeni. Ambargonun kalkması zaman alacaktır. İlişkilerin ileri gitmesi ve ticari hacmin artması iki ülke için de iyi. Bankacılıkta sıkıntılar yaşamıştık. Türkiye ambargo zamanında İran'ın yanında yer aldığı için Türkiye'ye önem verecektir. 2016 için 30 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Gıda, kimyasal, enerji ve otomotivde canlanma olur. Petrolde zaten olumlu haber geldi. Petrol fiyatları indi. İran enerjide söz sahibi bir ülke. Ben umutluyum. Enerji ve petrol tesislerinde önemli yatırımlar var."

İstanbul Tic. Odası Başkanı İbrahim Çağlar "Karar İran için olduğu kadar, Türkiye için de tarihi öneme sahip. 80 milyonluk İran nüfusunun 3'te biri ile dil sorunu yaşamadan ticaret yapabiliyoruz. Kapı komşumuza geçtiğimiz yıl yaptığımız ihracat 4 milyar dolar bile değil. Nükleer müzakerelerde uzlaşma sağlanmasının ardından Avrupa ülkeleri ve özellikle Çin İran'da lobi yarışına girecek. Başka bir deyişle, barış ortamı İran'a yatırımcı akınına neden olacak. Haliyle bu yatırım akınında Türk girişimcileri de dost ülke İran'ın yanında bulunacak. Yeni iş fırsatlarını birlikte geliştireceğiz. Rüzgar iki ülke lehine esiyor."

CULAZADE: TÜRKİYE ŞANSLI

İranlı Sanayici ve İşadamları Derneği (İSİAD) Başkanı Mehdi Culazade ise dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ve doğalgaz açısından dünyanın en büyük rezervlerinden birine sahip olan İran’da Türk sanayici ve işadamlarının yatırım açısından çok büyük şansları ve avantajları olduğunu söyledi.

Culazade, Türk işadamları açısından İran’da yatırım yapılabilecek başlıca sektörleri şöyle sıraladı:

Türk işadamları madencilik yapabilirler. İran işlenmemiş yeraltı kaynakları açısından; özellikle bakır, manganez, alüminyum gibi madenler açısından çok zengin.

Turizm ve otelcilik sektörü çok önemli. İran’da bugün İsfahan, Meşed, Tebriz, Şiraz gibi tarihi şehirlerde ve Hazar Denizi’nin kıyılarında turizm alanında çok önemli fırsatlar var, bu fırsatları Türk yatırımcının çok iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Demir-çelik, kimya ve makine üretiminde Türk firmalarının birikiminden yararlanabiliriz, bu alanlarda Türklerin Avrupa ile aynı kalitede ve daha ucuza mal elde etme imkanı var. İran’da bu alanlarda yatırım yapılabilir.

İnşaat sektöründe de bir takım boşluklar var, özellikle alışveriş merkezi açısından İran’da çok fırsat var

 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39