banner15

Anayasa değişiklik teklifi Meclis'te

AK Parti ve MHP'nin uzlaştığı Anayasa teklifi Meclis Başkanlığı'na 316 imza ile sunuldu. Teklif 21 maddeden oluşuyor

Anayasa değişiklik teklifi Meclis'te

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ve MHP'nin uzlaştığı yeni Anayasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Cuma günü sunulması beklenen ancak gerekçe yazımı nedeniyle Cumartesi gününe sarkan teklifin son hali önce MHP'ye gitti. MHP'nin incelediği, 316 AK Partili vekilin imzasını taşıyan teklif AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı ve Mehmet Muş ile Genel Sekreter Abdulhamit Gül tarafından TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sundu.

Elitaş, teklifi Kahraman'a sunarken yaptığı konuşmada, "Sayın Başbakanımız dahil olmak üzere 316 milletvekilimizin imzasıyla Meclis Başkanlığımıza teslim ediyoruz. Vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Kahraman da teklifi alırken, "Hayırlı uğurlu olsun. Sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum. 316 imza var. Muhteviyatına ilişkin açıklamayı sanıyorum basına yapacaksınız. Çalışmaya katılan bütün arkadaşları tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin, devletimiz için bir yeni başlangıç daha oluyor, yeni bir dönem oluyor. Bugüne kadar 18 değişiklik olmuştu. Bu 19. ve köklü bir değişiklik... Öyle olmasını diliyorum. Tebrik ediyorum." diye konuştu.

Anayasa müzakerelerini yürüten AK Partili Abdülhamit Gül ile MHP'li Mehmet Parsak ortak açıklamayla teklife ilişkin detayları duyurdu.

Abdülhamit Gül: Vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Türkiye'de 2007 yılında yapılan referandum sıonrasında bir fiili durum ortaya çıktı. Milletimiz cumhurbaşkanını ben seçeceğim diye bir irade ortaya koydu. Yürütmede iki başlılık ortaya çıktı. Şu an bir hükümet krizi olmaması iktidarda AK Parti olmasından dolayıdır. Farklı partilerde olan bir çatışmanın bir rejim krizine dönüşme riski karşımızda duruyordu. Kuvvetler ayrılığı anlamındaki değişiklikler söz konusudur. Sistem değişikliğinden dolayı kalkması gereken ibarelerin kalktığı toplam 21 maddelik teklifimizi Ak Parti olarak sunduk.

Seçilme yaşı 18'e iniyor. Genç bir anayasa olacak. Güçlü yasama, güçlü yürütme dedik.

Hukuk devleti bakımından çok tarihi bir değişikliği ifade etmektedir. Bağımsız ve tarafsız yargı vurgusu önemsediğimiz bir vurgudur. Askeri ve sivil yargı farkı ortadan kalkmaktadır.

HSYK konusunda bir mutabakat gerçekleştirdik. HSYK'daki kürsü seçimini kaldırarak yargıdaki kamplaşmayı kaldıran bir teklif metnimiz var.

Ortak mutabakat, Türkiye'ye özgü olarak her iki partinin ortak uzlaşı metnidir.

Mehmet Parsak: Tam mutabakat çerçevesinde teklif AK Parti grubu tarafından arz edilmiştir. Tüm siyasi partilerin programlarında artık anayasanın yenilenmesi yönünde söz verilmiştir. Anayasanın yenilenmesi çalışmaları hiçbir zaman gündemden düşmemiştir. Anayasamız Türk anayasasıdır. Anayasamızın hiçbir yerinden Türk ibaresinin çıkarılması söz konusu değildir. İlk dört maddenin çıkarılması söz konusu değildir. Milli devlet ve üniter devlet tartışma konusu değildir. Sadece hükümet sistemi odaklı bir anayasa çalışması yürütülmüştür.

TEKLİFİN TÜM MADDELERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 18:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48