'Bağ bozumu geleneği unutuluyor'

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde üzüm bağlarındaki azalma bağ bozumu geleneğini bitirme noktasına getirdi

'Bağ bozumu geleneği unutuluyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde üzüm üretimindeki azalma bağ bozumu geleneğini bitirme noktasına getirdi.

Bölgede yetiştirilen şire, hatuni, serpene, kıran ve tahnebi gibi kaliteli üzüm çeşitleri genellikle iç piyasada tüketiliyor. Hasat döneminin ardından bağlardan özenle toplanan üzümler ise pekmez ve pestil olarak değerlendiriliyor.

Üreticilerin aile fertlerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ve yaklaşık 15-20 gün devam eden bağ bozumu geleneği ise sonbaların en önemli aktiviteleri arasında yer alıyor. Son yıllarda yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle ilçedeki üzüm üretiminin azalmasına bağlı olarak bağ bozumu geleneği de yavaş yavaş terk edilmeye başlandı. 

Siverek Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Halit Alhas,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki üzüm üretiminin ciddi oranda azaldığını belirtti.

Üzüm bağlarının imara açıldığını savunan Alhas, şunları kaydetti:

"Bunun yanında üzümde yaşanan hastalıklar üreticiyi olumsuz etkiledi. Bundan 30 yıl önce yaklaşık 10 bin dönümlük alanda üzüm yetiştirildi. Şimdi ise bunun bin dönüme düştüğünü görüyoruz.  Bağ sahipleri yılda yaklaşık 50 ton pekmez üretirken artık kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir duruma geldi.  Bağcılığın ekonomik getirisi kalmadığı için üreticiler bu işten vazgeçmeye başladı. Bununla birlikte geleneksel bağ bozumu faaliyeti de unutulmaya başlandı."

Üstüntaş köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Ayata ise üretimin azalmasıyla eskiden 20 gün süren bağ bozumu geleneğinin bir güne sığdırıldığını söyledi.

Zülfikar Bayrakta da artık bağ bozumu heyecanını tam anlamıyla yaşayamadıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39