banner39

Bahçeli: Gül güvenlirliğini kaybetti

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Avanos ilçesindeki seçim bürosu açılışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Türkiye 19.02.2014, 20:12 19.02.2014, 20:12
Bahçeli: Gül güvenlirliğini kaybetti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  "Cumhurbaşkanı şu günkü tasarrufları ile güvenirliğini kaybetmiştir" dedi. Seçim çalışmaları ve aday tanıtım programı için Nevşehir'e gelen Bahçeli, partisinin Avanos ilçesi seçim bürosu açılışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "İki önemli düzenleme var. Biri, internet yasası. Sayın Cumhurbaşkanı imzaladı ama bazı maddelerinin değiştirilmesi umuduyla imzaladı. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine Bahçeli, HSYK ile ilgili düzenleme Meclis'te görüşüldüğü sırada MHP'nin bu yasa tasarısının Meclis'e getirilmesini yanlış bulduğunu ve bazı maddelerine itiraz ettiğini söyledi.

Ak Parti'nin sayısal çoğunluğu ile Meclis'ten bu yasayı çıkardığını anımsatan Bahçeli, şunları kaydetti:

 "Bu yasa tartışılırken Meclis'ten genel kurulda kabul edilip, kamuoyuna duyurulmuşken sayın Cumhurbaşkanı yasanın bazı maddelerinden rahatsızlık duyduğunu ifade etmiştir. Macaristan'a yapılan bir ziyaret sonrası dönüşünde bunu tekrardan gözden geçireceğini ifade etmişti. Fakat şimdi Cumhurbaşkanı bu yasayı onaylamıştır. itirazlarını ortadan kaldırmıştır. Fakat burada muvazaalı bir durum vardır. O da şudur; Cumhurbaşkanının itiraz edeceği konular üzerinde 'Siz bu yasayı onaylayınız. Meclis genel kurulunda bu maddeleri tekrar değiştirelim' diyerek Cumhurbaşkanının kamuoyuna duyurduğu görüşlerinden vazgeçmemesini ancak yasa değişikliği ile ilgili genel kurulda bazı değişiklikler yapmak suretiyle de Cumhurbaşkanının bu konudaki görüşlerini sanki yerine getiriyorlarmış gibi bir tavır içerisine girilmiştir.

 Bu siyasi tarihimizde ve Meclis çalışmalarında görülmeyen bir usuldür. ya burada Cumhurbaşkanı tuzağa düşürülmüştür ya da millet aldatılmıştır. O sebepten dolayı Ak Parti veya hükümet, Cumhurbaşkanının karşı olduğu maddeleri onaylatıp sonrada genel kurula getirip burada değiştirmeye yönelik oyuna, MHP düşmeyecektir. Meclis'e tekrar gelirse geçmiş tavrını devam ettirecektir. Doğrusu da budur. Cumhurbaşkanı eğer böyle bir oyunu içerisine girmiş ise paralel devleti, paralel yönetim olarak orada aramak lazım."

"BAŞBAKANIN CİDDİYE ALINACAK BİR TARAFI KALMAMIŞTIR"

"HSYK için bir veto beklentiniz var mı?'" sorusuna da   "Cumhurbaşkanı şu günkü tasarrufları ile güvenirliğini kaybetmiştir" yanıtını veren Bahçeli, şöyle devam etti:

 "Bu ülkeye yazık. TBMM Genel Kurulunda böyle bir karar verilmiş, ya onaylayacaksın ya ret  edeceksin. Onayladıktan sonra Meclis genel kurulunda tekrar gündeme getirerek, orada bazı maddelerde değişiklik tasarısı yapılmak üzere yeni bir tasarı göndermek ya milleti aldatmaktır ya da Cumhurbaşkanını tuzağa düşürmektir. Başbakan Erdoğan paralel devleti aramasın, Türkiye'de paralel yönetim başlamıştır, Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında. Başbakanın ciddiye alınacak bir yönü kalmamıştır. Ömrü tükenmiştir, 30 Mart sonrası gidicidir."

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?