Bahçeli'den Engin Alan yorumu: Karar Çiçek'in

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Balyoz mahkumu Engin Alan'ın milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceği konusunda sorulan bir soru üzerine "Karar Meclis Başkanı'nındır" dedi

Bahçeli'den Engin Alan yorumu: Karar Çiçek'in

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay'ın Balyoz davası kararıyla ilgili, "Süreç tamamlanmış mıdır? Bu sorunun cevabını özellikle ülke yönetiminde bulunan iktidar partisi mensupları çok erken konuşarak yargının suçlamalarını siyasette devam ettirme hatasına düşmemelidir" dedi.

Bahçeli, partisinin Siyaset ve Liderlik Okulu 9. Dönem açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Balyoz davasında aldığı cezası Yargıtay tarafından onanan MHP Milletvekili Engin Alan'ın durumuyla ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in "cezası 5 yıldan fazla olduğu için milletvekilliği düşer" sözleri hatırlatılarak, buna ilişkin değerlendirmesi sorulan Bahçeli, davada çok ağır cezalar verildiğini savundu.

Bahçeli, şöyle devam etti: "Bunlardan bir tanesi de İstanbul'dan milletvekilii seçilen değerli bir asker ve siyaset adamı olarak toplumda genel kabul gören Sayın Korgeneral Engin Alan Bey'dir. Engin Alan Bey, milletvekilidir, millet iradesiyle seçilmiştir ve mahkeme süreci içerisinde suçsuz olduğu kanaatindeyiz, ama mahkeme sonuçları da bu şekliyle gelişmiştir. Süreç tamamlanmış mıdır? Bu sorunun cevabını özellikle ülke yönetiminde bulunan iktidar partisi mensupları çok erken konuşarak yargının suçlamalarını siyasette devam ettirme hatasına düşmemelidir.

İleride birçok hukuk yolları kullanıldıktan sonra karar kesinleşirse bu görev bir partinin genel başkan yardımcısına değil, TBMM Başkanlığına düşer. Bu görevi zannediyorum, yılların siyaset adamı olarak sayın Cemil Çiçek değerlendirecektir ve ona göre bir karar verecektir. Şimdi neyi tartışıyoruz, 237 insanımızın, değerli komutanların ağır cezalarla mahkum edildiği bir ortamda bu tartışmayı siyasi iktidar niçin yapar? Bu anlamsız tartışmalar Türkiye'de kaos, kriz, kargaşa ve öfke birikimi sağlamaktan başka bir fayda getirmez. Herhalde Adalet ve Kalkınma Partisi, Türkiye'nin kargaşaya kapılması, kaos yaşaması, kriz içerisinde boğuşması ve toplumu öfkelendirerek kamplaşmalara, gerginleştirmesi yoluyla siyasi iktidarın da gücünü kullanarak kendilerine gelecek tayin etmektedirler. Ancak inanıyorum ki sonları hüsran olacaktır."

Bahçeli, MHP'li Fethiye belediye başkanının Kürtçe sözcükler içeren bayram mesajı afişiyle ilgili bir soruya "O arkadaşımız yanlış bir yola sürüklenmiştir. Nasıl bu hataya düşmüştür, orasını kestiremiyorum, ama uygulama Milliyetçi Hareket Partisinin ilkeleriyle, görüşleriyle Türk milletinin anayasasının ilk 4 maddesiyle bağdaşmayan bir hatadır. İhraç kararıyla disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Bizimle alakası kalmamıştır, Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisinde mi, BDP'de mi aynı afişleri kullanır, o da onun takdiridir" cevabını verdi.  

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda uzlaşma sağlanan 60 maddenin Meclis'ten geçirilmesi teklifine ilişkin soru üzerine Bahçeli, "Anayasayı parça parça, perakende usülle getirmenin bir anlamı yok. Milliyetçi Hareket Partisi, Anayasa Komisyonu'nun hayırlı bir kuruluş olarak görev üstlendiğini görmekte ve toplumun beklentilerine cevap verebilecek bir anayasa değişikliğini sonuna kadar sürdürmekte fayda görmektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39