Baltimore Emniyet müdürü görevden alındı

ABD Baltimore'da geçtiğimiz Nisan'da gözaltında ölen siyahi vatandaş yüzünden çıkan olaylardan sonra Emniyet müdürünün görevden alınmasına karar verildi

Baltimore Emniyet müdürü görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de, Freddie Gray'in gözaltında ölmesi nedeniyle nisan ayında siyahiler tarafından geniş çaplı gösterilerin düzenlendiği Baltimore'da Emniyet Müdürü Anthony Batts'ın görevine son verildi.Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings Blake, görev değişikliğine ilişkin açıklamasında, Batts'ın yerine yardımcısı Kevin Davis'in geçici olarak atandığını belirtti.

Çakı bulundurduğu gerekçesiyle 12 Nisan'da gözaltına alınan ve polis aracına kilitlenen Freddie Gray, araçtan indikten sonra hastaneye kaldırılmış, omuriliğinden ciddi biçimde yaralanması sonucu, 19 Nisan'da hastanede hayatını kaybetmişti.

Batts'ın görevden alınma gerekçesi ile ilgili açıklama yapılmazken Polis Sendikası, Batts'ı siyahilerin düzenlediği gösterileri bastırmada başarısız kaldığı ve 150'den fazla polisin yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle eleştirmişti.

Yerel polis gösterileri kontrol edemeyince kente Ulusal Muhafızlar çağrılmıştı. Batss, kentte son dönemde cinayet sayısının artması nedeniyle de eleştiriliyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39