banner39

Balyozcuların hedefindeki 11 gazeteci

Gölcük'te ele geçirilen 'Darbe Planı Belgeleri'nde, sağdan ve soldan birçok gazetecinin ismi 'hedefteki isimler' listesinde yer alıyor.

Türkiye 21.01.2011, 10:45 21.01.2011, 11:01
Balyozcuların hedefindeki 11 gazeteci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Balyoz Darbe planlarını teyit eden Gölcük Donanma Komutanlığı'dan çıkan belgelerde darbe karşıtı olarak nitelendirilen on bir gazetecinin ismi çıktı. "Darbe karşıtı liberaller, solcular ve aşırı sağcılar" diye sınıflandırılan gazeteciler ilk hedefler arasında yer alıyor.

Ele geçirilen 10 çuvaldan çıkan ‘Operasyon Timleri ve Görevleri’ belgesine göre bu listede Hrant Dink, Etyen Mahçupyan ve Sevan Nişanyan’ın yanı sıra Nazlı Ilıcak’tan Fehmi Koru’ya, Mehmet Altan’dan ve Taha Akyol’a pek çok gazeteci var.

Taraf Gazetesi'nde yer alan habere göre Jandarma Kurmay Binbaşı Hanifi Yıldırım imzalı operasyon belgesi, darbe için engel teşkil eden aydınlar ve kanaat önderlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Belgelerde ‘Darbe karşıtı liberaller’ olarak anılan Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol; ‘Darbe’ karşıtı aşırı sağ kesim’ denilen Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç ve Fehmi Koru; ‘Darbe karşıtı aşırı sol kesim’ denilen Hasan Cemal, Toktamış Ateş ve Cüneyt Ülsever de hedefte.

BALYOZ'UN HEDEFİNDE DÖRT CAMİİ

Donanmada ele geçirilen belgeler arasında ilginç bir detay daha yer alıyor. Belgelerde, darbe sırasında hedefe konan camilerin de listesi yer alıyor. Listede dört caminin ismi yer alıyor. Bunlar, Eyüp Sultan, Fatih, İsmailağa, Beyazıt Camii...

Planan göre, darbe için ortam hazırlamak, kaos oluşturmak için bu camilere saldırılar düzenleneckti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?