Bangladeşli işçiler 100 dolar maaş için eylemde

Bangladeş'te asgari ücretin 100 dolar olmasını isteyen işçilerle polis arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Bangladeşli işçiler 100 dolar maaş için eylemde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş'te maaşlarına zam yapılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep eden konfeksiyon işçileri ile polis arasında çıkan çatışmada 80 kişinin yaralandığı bildirildi.

Emniyet yetkilisi Mustafizur Rahman, iki gündür başkent Dakka'da işçilerin fabrikalara saldırdığını ve polisle çatıştığını, şiddetin büyümesini engellemek için Ashulia ve Savar semtlerinde en az 200 fabrikanın kapatıldığını belirtti. Rahman, olaylarda 80 kişinin yaralandığını kaydetti.

Çin'den sonra dünyada ikinci büyük konfeksiyon üretimine sahip Bangladeş'te hükümetin görevlendirdiği kurul, geçen hafta konfeksiyon işçileri için asgari ücretin 66,25 dolar olmasını oylamıştı. Fabrika sahipleri, bu öneriyi henüz kabul etmedi. 

Konfeksiyon işçileri, yüzde 77 oranında artışla 66,25 dolara çıkarılması önerilen asgari ücrete karşı çıkmışlardı. İşçiler, asgari ücretin 100 dolar olmasını talep ediyor.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu sektörün 4 milyon kişiye istihdam sağladığı ülkede, konfeksiyon malları çoğunlukla ABD ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39