Başbakan'a hakaret eden liselilere beraat

Başbakan Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan 12 lise öğrenci beraat etti

Başbakan'a hakaret eden liselilere beraat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bursa'da, AK Parti İl Başkanlığı önünde eylem yaparken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan 12 lise öğrencisinin, beraatına karar verildi.

Bursa 1. Çocuk Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek" suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan ve yaşları 18'den küçük olan 12 öğrenci katıldı. Duruşmada ayrıca tarafların avukatları da hazır bulundu.

Öğrencilerin avukatı Serkan Silacı, yapılan eylemin demokratik bir tepkinin işareti olduğunu savunarak, müvekkillerinin beraatını talep etti. Sanıklar ise hakaret etmediklerini öne sürerek, beraatlarını istedi.

Mahkemenin hakimi, "suça sürüklenen çocukların kamu görevlisine hakaret kastıyla hareket etmediklerinin anlaşıldığını" belirterek, tüm sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı binası önünde 25 Mart 2013'te, "parasız eğitim, sınavsız üniversite" adı altında düzenlenen bir grup öğrencinin yaptığı eylem sırasında Başbakan Erdoğan hakkında hakaret içeren sloganlar attıkları iddiasıyla, 12'sinin yaşı küçük 17 öğrenci hakkında soruşturma yapılmış, Bursa Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma sonunda yaşı küçük 12 kişi hakkında Bursa 1. Çocuk Mahkemesinde, 5 kişi için de Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesinde 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39