banner15

Başkan Erdoğan ve Trump arasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.

Başkan Erdoğan ve Trump arasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günü yapacağı grup toplantısında, Kaşıkçı cinayeti hakkındaki detayları "tüm çıplaklığı ile" anlatacağını açıklamasından saatler sonra, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü.

Görüşmede, terörle mücadele, Cemal Kaşıkçı meselesi ve Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Amerikalı Pastör Andrew Brunson ile ilgili hukuki sürece de değinilen görüşmede iki lider, Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğini her alanda normalleştirme ve geliştirilme kararlılıklarını teyit etti.

FETÖ dahil terörle mücadelede işbirliği konusu da ele alındı.

Görüşmede, Münbiç konusundaki yol haritasının biran önce hayata geçirilmesinin önemine işaret edildi, İdlib mutabakatının önemi vurgulandı.

İki lider, Cemal Kaşıkçı olayının bütün yönleriyle aydınlatılması gerektiği hususunda da mutabık kaldı.

Çavuşoğlu da Pompeo ile görüştü

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Pompeo, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın telefonda ele aldığı konuların takibi için bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın telefonda görüştüğü ve ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele, Cemal Kaşıkçı meselesi ve Suriye'deki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunduğu belirtilmişti.

Bakan Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı, son olarak 17 Ekim'de Pompeo'nun Ankara'ya yaptığı ziyarette yüz yüze görüşmüştü.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 01:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35