banner39

Başörtülü milletvekilleri Genel Kurul'da

Ak Partili tesettürlü dört milletvekili TBMM Genel Kurulu'na girdi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 31.10.2013, 17:59
Başörtülü milletvekilleri Genel Kurul'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı.

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlığında toplandı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ayağa kalkarak, Akşener'den söz istedi. Genel Kurul'da farklı bir uygulama olduğunu dile getiren İnce, gruplara 10'ar dakika, kıyafet uygulamasının mağduru olarak belirttiği CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey'e de 10 dakika konuşma süresi verilmesini istedi.

Bunun üzerine Akşener, birleşime ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı

Bu arada, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da üzerindeki ceketi çıkardı. Yılmaz, üzerinde Atatürk resmi ve Türk Bayrağı baskılı tişörtle Genel Kurul'da oturmaya başladı. Yılmaz, "Bu Meclis'te laikliğin ortadan kaldırılmasına, dini simgelerin istismar edilmesine yönelik bir çaba varsa, cumhuriyet kadınları olarak; demokrasiye, laikliğe inanan bir milletvekili olarak, Atatürk ve Türk bayrağıyla onlara  cevap vermek istedim" dedi.

Muharrem İnce: Başörtülü de başörtüsüz de bizim bacımız

Verilen aranın ardından CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Muharrem İnce, gelinen noktanın özgürlük, kıyafet, demokrasi tartışması olmadığını savundu, bu tartışmanın "bir zalimin yeni bir mağduriyet yaratma tartışması" olduğunu ileri sürdü.

Muharrem İnce, şöyle devam etti: "Bir sayın milletvekili 'resetlendiğini' söylüyor. İslam anlayışını bu kadar dejenere eden ve hiç bilmeyen bir açıklamadır bu. Kişi Allah karşısında resetlendiğine karar veremez. Ancak tövbe eder, af diler. Siz Allah karşısında resetlendiğinize karar veremezsiniz ama Tayyip Erdoğan karşısında resetlenmiş olabilirsiniz.''

Muharrem İnce, iktidarın yıllardır toplumu kandırdığını iddia ederek, "Size bu sefer bunu yaptırmayacağız. Meydanlarda 'benim başörtülü bacım...' Başörtüsüz senin bacın değil mi? Başörtülüler de bizim bacımız başörtüsüzler de bizim bacımız" dedi

AK Parti'li 4 kadın milletvekilinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsüyle gelmesi, AK Parti, MHP ve BDP'li milletvekilleri tarafından olağan karşılanırken, yapılan konuşmalarda kadın hakları ve kadının siyasetteki yeri ön plana çıktı.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, başörtülü milletvekillerininTBMM çatısı altında olmasının demokrasi, laiklik ve hukuk devletinin gereği olduğunu söyledi

.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel ise "Bizim üzerimizden değil, bizimle siyaset yapılmasını istiyoruz'' dedi

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da  başörtüsü meselesininTBMM çatısı altında çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve "Bugün bu çatı altında ikinci bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için grupları ve siyasi partileri kutluyorum" diye konuştu.

Buldan, kadınlarla ilgili meselelerde erkeklerin konuşmaması çağrısında bulunarak, müdahale ve öneri almak istemediklerini dile getirdi.

HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise gerilim konusu olan bir sorunun çözüldüğünü ifade ederek, "Bu ayıp, bugüne kadar mücadele veren ve bedel ödeyen kadınlar sayesinde ortadan kalktı" dedi.

TBMM'nin geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırdığını dile getiren Tuncel, özgürlüklerin kullanımında eksiklikler olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (1)
RAHMİ 8 yıl önce
YA CUMHURİYET YIKILDI YERLE BİR OLDUU . NAPACAGIZ BIZ SIM DIK
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?