BDP: Müzakere dönemi başlasın

BDP'den yapılan açıklamada "Türkiye’de sağlanacak kalıcı bir barış, bütün Ortadoğu için yol gösterici olacaktır" denildi

BDP: Müzakere dönemi başlasın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Parti Meclisi sonuç bildirgesinde, Türkiye’de sağlanacak kalıcı bir barışın bütün Ortadoğu için yol gösterici olacağı belirtildi.

BDP, dün siyasal süreç değerlendirmesi, yerel yönetimler seçimi ve planlama gündemleriyle toplanan BDP Parti Meclisi sonuç bildirgesini yayımladı.

Bildirgede, çözüm sürecinin yeni baştan ele alınarak, yüz yıllık sorunu kökten çözecek bir müzakere döneminin başlamasının şart olduğu belirtildi.

Hükümetin, aylardır çatışma nedeniyle tek bir kişinin bile ölmemesinin yarattığı çözüm ve barış umudunun yitirilmesine neden olmaya hakkının bulunmadığının ifade edildiği bildirgede, hükümetin Kürt halkına değil, Türk halkına ve Türkiye'de yaşayan bütün halklara karşı sorumluluğu bulunduğu dile getirildi.

Bildirgede, "Türkiye’de sağlanacak kalıcı bir barış, bütün Ortadoğu için yol gösterici olacaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Dünya ülkelerinin Suriye halkına gönderdiği insani yardımların bir tekinin bile Suriye'nin kuzeyindeki halka iletilmediğinin ileri sürüldüğü bildirgede, şunlar kaydedildi:

"Batman'daki saldırı sıradan bir olay değildir. Saldırının, Meclis'te grubu bulunan partilerin genel başkanlarıyla bir kez bile görüşmeyen Başbakan'ın Hüda-Par Genel Başkanı'yla görüşmesinden birkaç gün sonra gerçekleşmesi de rastlantı değildir. 90'lı yıllarda devlet destekli saldırılarla insanları katleden Hizbul-kontranın yeniden sahneye çıkmasına halkımız izin vermeyecektir. 

Hükümetin demokratik çözüm sürecinin ilerlemesinde ayak diremesine karşın, Türkiye halklarının ve toplumsal kesimlerin demokrasi, barış ve eşitlik talebini yükseltmesi hepimize fırsat ve imkanlar sunmaktadır. Halkların Demokratik Partisi’nin, halkları ve toplumsal kesimleri birleştiren görkemli kongresi bütün ezilenler için yeni bir seçeneğin ifadesi olmuştur."

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 15:18
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali said
ali said - 7 yıl Önce

DİKKAT EDİN HER OLAYIN İÇ YÜZÜ SİZE AÇIK OLMAYA BİLİR AMA ALLAH HER ŞEYİ HAKKIYLA BİLENDİR

banner39