banner39

Bekir Bozdağ: Evren yargılanacak

Referandum öncesinde darbecilerin yargılanamayacağı iddia edilirken, hükümet Kenan Evren'in yargılanması için harekete geçti.

Türkiye 22.09.2010, 12:35 22.09.2010, 12:36
Bekir Bozdağ: Evren yargılanacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

'Darbeciler yargılanamaz' iddialarına karşılık, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Kenan Evren'in mahkemede hesap vereceğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'dan iddialı sözler geldi: Mahkemeler adı geçen herkesi hesaba çağıracak. Kenan Evren’i çağıracak ve ‘sen o vakit ne iş yapıyordun’ diye soracak...

Hürriyet'ten Nuray Babacan'a konuşan Bozdağ, darbecilerin Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmalarının söz konusu olmadığını belirten Bozdağ, “Darbe, askerin görevimi ki orada yargılansın” dedi. Bozdağ, şunları söyledi:

- Artık, yetki cumhuriyet savcılarında. Darbecilerin yargılanması için suç duyurusuna bile gerek yok. Savcılar resen harekete geçebilir. Kimlerin yargılanacağına da onlar karar verecektir. Sınırların nerede başladığı bittiği de geçici 15. maddede yazıyor. Mahkeme ilgilileri hesaba çağıracaktır. Kenan Evren’i çağırıp ‘Sen o vakit ne iş yapıyordun’ diye soracak. Adı geçen herkesi çağırıp soracak. Zaman aşımı var mı yok mu diye inceleyecek ve iddianame hazırlayacaktır. Ondan sonra ilgililer hesap verecek.

- Darbeci generaller Yüce Divan değil, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde yargılanır. Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmaları kesinlikle sözkonusu değildir. Anayasa Mahkemesi’nde görevleri ile ilgili suçlardan dolayı yargılanabilirler. ‘Darbe ve darbeye teşebbüs etmek’, komutanların görevlerinden biri değildir. Dolayısıyla görev suçu da değildir.

- Bu kişilerin zamanaşımı nedeniyle yargılanamayacağı da gerçek dışıdır. Çünkü zaman aşımı olması için işleyen bir zaman olması gerekir. Zaman aşımı, kabul edilen anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla başladı.

- Geçici 15’inci maddenin af niteliği taşıdığı doğru değil. Çünkü maddeye baktığınız zaman yargı yoluna başvurulacağını söylüyor, ‘yargılanamaz’ demiyor. Bu değişiklik ile yargılama engeli kalkıyor. Ortada olan engel iddia ve yargı engelidir. Sorumsuzluk maddesi değildir.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?