Belediye ODTÜ'ye ağaç parası ödemiş!

Melih Gökçek, ODTÜ'deki yol için bin 388 ağaç kaldırdıklarını, bunun karşılığında 211 bin lirayı ODTÜ'nün hesabına yatırdıklarını söyledi; açıklama sonrası ODTÜ parayı iade etti

Belediye ODTÜ'ye ağaç parası ödemiş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ arazisindeki yol güzergahı çalışmalarına ilişkin, "İmar Kanunu'na göre, plan yürürlüğe girdiği andan itibaren her türlü iş ve işlemi yapabilirsiniz. Türkiye'deki bütün belediyelerin istisnasız uygulaması da budur. Herhangi itiraz olursa, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı verilirse onun da gereği her zaman yapılabilir. Biz yasal olarak prosedürü yerine getirdik"  diye konuştu. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı ODTÜ'ye kaldırılan ağaçların parasının ödendiğini söylerken, ODTÜ ise Gökçek'in açıklaması sonrası parayı iade ettiğini duyurdu.

Gökçek, Büyükşehir Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, ODTÜ'nün koruma ve parselasyon planının yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bunun üzerine sıcak havadan da yararlanıp ODTÜ yolunu kısa sürede Ankaralıların hizmetine açmak istediklerini belirten Gökçek, "Bayramın bitmesini müteakip, bir gece aniden girerek orayı açtık" ifadesini kullandı.

Gökçek, çalışmalar sırasında, ODTÜ'nün tespitine göre 292 çam, 133 dişbudak, 916 ahlat, 293 badem, 58 kavak, 696 diğer yapraklılar olmak üzere 2 bin 388 ağacın araziden kaldırıldığını söyledi.

Belediyenin fiyat tespitlerine göre ağaçların 211 bin lira tuttuğunu dile getiren Gökçek, "Bu parayı da bugün itibarıyla ODTÜ'nün banka hesabına yatırdık. Fiyatlara itiraz olursa herhangi problem çıkarmayız. ODTÜ'ye yardımcı olmak bizim için onurdur" diye konuştu.

Ağaçlardan 600'e yakınını naklettiklerini anlatan Gökçek, bunun karşılığında en az 10 katı yetişkin ağacı ODTÜ'nün dilediği yere dikmeye hazır olduklarını bildirdi.

Buradaki ağaçların kaldırılmasının tek nedeninin yolun zaruriyeti olduğuna işaret eden Gökçek, ayrıca planın ilk kez Murat Karayalçın döneminde yapıldığını hatırlattı.

"ODTÜ'NÜN İSTEĞİYLE DEĞİŞİKLİK YAPILDI"

Plan üzerinde ODTÜ'nün isteğiyle değişiklik yapıldığını belirten Gökçek, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planı ve arkasından parselasyon planını onayladı. Plan onaylanınca, otomatikman yürürlüğe girdi" dedi.

Planın kesinleşmediğini dile getiren Gökçek, askı süresinin ardından itirazların neticelendirileceğini, ardından da mahkeme safhasının açılacağını bildirdi.

Gökçek, "Ancak İmar Kanunu'nun 19. maddesine göre, plan yürürlüğe girdiği andan itibaren siz her türlü iş ve işlemi yapabilirsiniz. Türkiye'deki bütün belediyelerin istisnasız uygulaması budur. Herhangi itiraz olursa, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı verilirse onun da gereği her zaman yapılabilir. Biz yasal olarak prosedürü yerine getirdik" değerlendirmesinde bulundu.

ÇALIŞMANIN TATİLDE VE GECE YAPILMASI

Yol çalışması için tatil döneminin tercih edildiğini anlatan Gökçek, "ODTÜ'deki bu çalışmalarımıza özellikle marjinal gruplar devamlı engel olmaya ve olay çıkarmaya çalıştı. Bu işlerin olay çıkarak büyümesini istemedik. İşler, mümkün olduğu kadar hadise olmadan, kimseye zarar verilmeden gerçekleşsin istedik. Herhangi bir olay olmaması, ne kadar isabetli düşündüğümüzü açık ve net ortaya koydu" dedi.

Melih Gökçek, mevcut 4 kilometrelik yola 3 bin yeni yetişkin ağaç, 500 bin çalı grubu dikeceklerini de bildirdi.

Bölgede "AVM yapılacağı, rant tesisleri kurulacağına" yönelik iddiaların gündeme getirildiğini ifade eden Gökçek, "Bunu söyleyenler İmar Kanunu'ndan son derece bihaber ve bilgisiz" dedi. Düzenleme ortaklık paylarında kimsenin rant tesisi yapamayacağına işaret eden Gökçek, "Büyükşehir Belediyesine kalan sadece ve sadece yollar, başka birşey yok. Boşu boşuna kimse bunun demagojisini yapmasın" ifadesini kullandı.

"Cami ODTÜ'nün arazisinde değil"

"Cami yapılmasına" yönelik itirazları hatırlatan Gökçek, planlama alanında Hazineye ve şahıslara ait yerlerin de bulunduğunu söyledi.

Caminin de ODTÜ'nün arazisinde olmayacağını dile getiren Gökçek, "Cami Anayasa Mahkemesinin civarında bir yere, İncek'e konulmuş. Yani ODTÜ'nün arazisinde değil. Ayrıca orada mevcut arazi ODTÜ'ye ait değil, kamu arazisi. Kamudan veya Hazinenin payından karşılanmak suretiyle verilecek yer. Yani burada da itiraz edilebilecek bir konu kesinlikle yok" diye konuştu.

"Tercihimizi kullandık"

ODTÜ'lü öğrencilere seslenen Melih Gökçek, "Bu yeri Ankaralılar ve özellikle ODTÜ'lüler için yapıyoruz. Yapılacak yoldan en fazla yararlanacak kişiler ODTÜ'lüler" dedi.

Gökçek, ODTÜ'deki bazı öğrencilerin konuya bakışının tamamen ideolojik olduğunu, marjinal grupların özellikle hadise çıkarmak istediklerini savundu.

Sadece planın gereğini yaptıklarını vurgulayan Gökçek, herkesin yasalara saygılı olmasını istedi. Gökçek, "Yasalara uymadığımızı iddia eden varsa savcılık yolu açık, ayrıca idari mahkemede yürütmeyi durdurma kararı almaları için itiraz merci açık. Hukukun dediğine zaten söyleyeceğimiz en ufak bir şey yok" diye konuştu.

ODTÜ'nün de yolun yapılmaması gerektiğine inanmadığını anlatan Gökçek, "Sadece ağaçlar konusunda bayramda bu işin yapılmamasını ifade ediyorlar. Bu bir tercih meselesi, biz tercihimizi böyle kullandık" dedi.

CHP'li milletvekillerinin olayı köpürtmek istediğini öne süren Gökçek, TCK'nın 113. maddesini hatırlatarak, inşaata müdahalede bulunacaklardan şikayetçi olacaklarını bildirdi.


ODTÜ PARAYI İADE ETTİ

ODTÜ Yol çalışması nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılan ağaçlara karşılık ödendiği açıklanan 211 bin lirayı iade etme kararı aldı.

İade kararı ODTÜ'nün resmi twitter hesabından da, "ABB'nin ODTÜ arazisinden kaldırdığı ağaçlar için ODTÜ ile herhangi bir anlaşma olmadan bugün aktardığı ödeme iade edilmiştir." ifadeleriyle duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 18:39
banner53
YORUM EKLE

banner39