Benin Cumhurbaşkanı Yavi TBMM'de

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Çiçek, misafir Cumhurbaşkanı Yayi ile görüştü

Benin Cumhurbaşkanı Yavi TBMM'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi'yi TBMM'de kabul etti. Çiçek, Yayi ile başbaşa görüştü, ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi'nde Benin'i üçüncü kez görmekten duyacağı memnuniyeti dile getirerek, ''Siz olmazsanız o zirve eksik olur'' dedi.

Çiçek, bu ziyaretlerin, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından son derece önemli ve anlamlı olduğunu ifade etti.
Türkiye'nin, Afrika'ya açılım politikası gerçekleştirdiğini ve bunu önemsediğini belirten Çiçek, Afrika'nın bir bölümüyle tarihten gelen çok derin ilişkilerin olduğunu söyledi. Çiçek, bu nedenle Afrika'ya özel bir ilgi duyduklarını vurgulayarak, Türkiye'nin Afrika'da 34 büyükelçiliğinin olduğunu bildirdi.

Çiçek, Benin'in, Türkiye nezdinde ayrı bir yeri ve önemi olduğunu dile getirerek, Benin ile her alanda ilişkileri geliştirmeyi çok önemsediklerini vurguladı.

Benin'de gerçekleşen kalkınma çabalarını, her türlü olumlu gelişmeyi yakından takip ettiklerini, bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Çiçek, ''Her vesileyle sizinle görüşmek, Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikası çerçevesinde fikirlerinizi, düşüncelerinizi, tavsiyelerinizi almak, istişarelerde bulunmak bizim için önemli. Başlattığınız süreci, ilişkilerimizi geliştirmede attığınız bu önemli adımları, biz de parlamento olarak devam ettirmek istiyoruz'' dedi.

Çiçek, iki ülke parlamentoları arasında henüz karşılıklı ziyaret gerçekleştirilmediğini, bunun eksiklik olduğunu ve bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydetti.

TBMM'de 135 ülkeyle dostluk grubu bulunduğuna işaret eden Çiçek, Benin ile dostluk grubunun kurulmasının yararlı, anlamlı ve iki ülkenin yararına olacağını vurguladı. Çiçek, ''Bu dostluk grubunu kurarsak, ilişkilerimizdeki fotoğraf eksikliği de giderilmiş olur'' dedi. Çiçek, karşılıklı bilgi alışverişi, tecrübe paylaşımı, ilişkileri çeşitlendirme açısından dostluk gruplarının kurulmasını önemsediklerini vurgulayarak, diğer ülkelerle işbirliğinde de bu dostluk gruplarının önemli görevler üstlendiğini söyledi.

"KAZAN-KAZAN İLKESİNE DAYANAN İŞBİRLİĞİ"

Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, bir kaç ay önce Afrika Birliği Başkanı sıfatıyla burada bulunduğunu dile getirerek, Çiçek ile Türkiye-Afrika işbirliği çerçevesinde görüştüğünü anımsattı.

Gerçekleştirilecek ikinci zirveye katılacaklarını kaydeden Yayi, yeni Afkira'nın şu anda son derece iyi durumda olduğunu belirtti.

Yayi, Türkiye'ye yaptığı faaliyetler dolayısıyla teşekkür ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Kıtamızda bu vesileyle tekrar barışa kavuşuyoruz. Türkiye ile aynı değerleri paylaşmak, el ele yürümek istiyoruz. Türkiye, sahip olduğu değerler vesilesiyle Avrupa Konseyi, NATO, OECD'nin önemli üyesidir. Türkiye, NATO içinde son derece önemli bir yeri var. Bu değerler, istikrar ve kıtanın barışı üzerine kurulu değerlerdir,yolsuzlukla mücadele ve iyi yönetilmek için oluşturulan değerlerdir. Büyük Türkiye'yi oluşturabilmek için sizler, bu değerlerden yola çıktınız. Bugün Türkiye, dünyanın ilk 10-15 en büyük ekonomik güçleri arasında yer alıyor. Bu temel üzerinde kıtamızda çalışmalar başlattık. Tarım, sağlık, çevre ve iklim koşulları alanlarında, gençlere iş hayatına kazandırmak alanında çalışmalar yürütüyoruz. Altyapıya da önem veriyoruz, Afrika ülkeleri arasındaki iletişimi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Enerji, bugünümüzün önceliklerinin de önceliği konumundadır. Enerji, olmadan üretim sektörü, üretimini gerçekleştiremez.''

Yayi, Benim Cumhurbakanı olduğundan bu yana Türkiye'ye üçüncü ziyaretini gerçekleştirdiğini, her defasında samimi bir toplumla karşılaştığını vurguladı.

Afrika kıtasının, Türkiye ve dünyanın geri kalan kısmıyla bu andan itibaren kazan-kazan ilkesi üzerine dayanan bir işbirliğine başlayabileceğini vurgulayan Yayi, ''Türkiye-Afrika işbirliği çerçevesinde şunu söyleyebilir; Benin ve Afrika, kendi zenginliklerini ve güçlerini Türkiye ile birleştirip, Türkiye'nin gücüne güç katmak istemektedir. Petrol ve maden zenginlikleri anlamında bunu söylüyorum. Bu zenginliklerin ortaklığına giden yolda, biz siyasi anlamda da aynı vizyona sahip olmalı, aynı değerleri benimsemeliyiz'' diye konuştu.

Yayi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e son ziyaretinde, bir eylem planı oluşturduklarını anımsatarak, Ankara ve Benin'de karşılıklı olarak birer büyükelçilik açılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Yayi,Türkiye'ye inançlarının büyük olduğunu, Türk Hükümeti'nin, büyükelçiliğin açılması için büyükelçi görevlendirdiğini belirtti. Yayi, Türkiye'nin Afrika'da 34 büyükleçilik açtığını, Benin'in de muhakkak burada yer alması gerektiğini vurguladı.
Gül ile Benin'de TİKA'nın bir bürosunun açılmasını görüştüklerini ancak bu konuda henüz yanıt alamadıklarını ifade eden Yayi, ''Sayın Cumhurbaşkanı ile İzmir'in EXPO'ya adaylığını görüştük. Bu görüşme sonrasında Türkiye'ye destek verebilmek, adaylığına oy verebilmek için EXPO'nun uluslararası bürosuna kayıt yaptırdık'' dedi.

Konuk Cumhurbaşkanı Yayi, Türk işadamlarından, Benin'de rol üstlenmesini, iki ülkenin ortak zenginliklerine sahip çıkmasını istedi. Yayi, bunun için Türkiye günü tasarlamayı öngördüklerini ancak Türkiye'den henüz cevap alamadıklarını belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2013, 12:55
banner53
YORUM EKLE

banner39