banner15

Birinci Dünya Savaşı'ndan yeni kareler

Birinci Dünya Savaşı'na giden süreci başlatan günün 100'üncü yılı bugün... Savaşın taraflarından biri olan Osmanlı cephelerinde çocuk yaşta askerler de vardı. O askerlerler ilgili görüntüler Genelkurmay'ın arşivinden çıktı

Birinci Dünya Savaşı'ndan yeni kareler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir asır önce bugün fitili ateşlenen 1. Dünya Savaşı'nın çarpıcı anlarının yer aldığı fotoğraf ve görüntülere, Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinden çıktı.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahdı ve eşinin Saraybosna ziyaretleri sırasında Sırp milliyetçileri tarafından öldürülmesiyle başlayan 1. Dünya Savaşı'nda Türk askerlerin farklı cephelerde verdikleri mücadele ve direniş, karelerde her anıyla gözler önüne seriliyor.

Zaman zaman at sırtında, bazen de develerle kıt imkanlarla Çanakkale, Yemen-Hicaz, Suriye, Irak, Kafkas, Makedonya, Romanya ve Sina-Filistin cephelerinde mühimmat taşıyan Türk ordusuna, at arabalarıyla kadınlar da destek oluyor.

Türk ordusunun, tarihinin en önemli dönüm noktalarından 1. Dünya Savaşı'nda özellikle Galiçya ve Sina-Filistin cephelerinde başarılarıyla dünya tarihinde büyük bir kahramanlık örneği sunduğu da karelerde görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 14:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48