Bütün şehirlerin içme suyu garanti altında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, "Bugün itibarıyla hiçbir ilde su sıkıntısı yaşanmadığı gibi gelecek 10 yılda da böyle bir risk yoktur" açıklaması yaptı

Bütün şehirlerin içme suyu garanti altında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığından, bugün itibarıyla hiçbir ilde su sıkıntısının yaşanmadığı gibi gelecek 10 yılda da böyle bir riskin bulunmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında "10 ilde, 2 yıl içinde içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine" ilişkin haberlerin yer aldığı belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda içme suyu temini projeleri hakkında bilgi verdiği anımsatılan açıklamada, Eroğlu'nun 81 il için İçme Suyu Eylem Planı hazırlandığını, böylece 2040, 2050 ve hatta 2071 yılına kadar içme suyu ihtiyacının planlandığını ifade ettiği vurgulandı.

Bakan Eroğlu'nun aktardığı hususların, Meclis tutanaklarında da yer aldığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2003'ten önce başta İzmir olmak üzere birçok ilde su sıkıntısı bulunuyordu. 2003'ten sonra içme suyu sıkıntısını gidermek için 81 il için İçme Suyu Eylem Planı hazırlandı. Böylece illerin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu ihtiyacı planlandı ve projeler süratle hayata geçirildi. Eylem planı çerçevesinde, 2003'ten bugüne kadar 61 içme suyu temin projesi işletmeye alındı ve takriben 41 milyon kişiye içme suyu sağlandı."

Açıklamada, Melen Projesi ile İstanbul'un 2071, Gördes Barajı ve 2 metre çaplı isale hattıyla İzmir'in 2040, Gerede Projesi ile de Ankara'nın 2045 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılandığı bildirildi.

Bunların dışında 36 projenin inşaatlarının sürdüğüne işaret edilen açıklamada, "Bu projeler tamamlandığında yaklaşık 18 milyon kişiye daha ilave içmesuyu sağlanacak. Ayrıca, ilk defa modern içme suyu arıtma tesisleri kurulmuştur. 57 içme suyu arıtma tesisinden günde 6,7 milyon metreküp Avrupa Birliği standartlarında arıtılmış su üretilmektedir. Bugün itibarıyla hiçbir ilde su sıkıntısı yaşanmadığı gibi gelecek 10 yılda da böyle bir risk yoktur" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39