banner39

Cami avlusunda sünnet yapan bürokrat emekli oldu

Oğluna cami avlusunda Osmanlı usulü sünnet düğünü yapan Vali Yardımcısı emekli oldu

Türkiye 30.05.2014, 16:19 30.05.2014, 16:30
Cami avlusunda sünnet yapan bürokrat emekli oldu

Bursa'da 6 yaşındaki oğluna Osmanlı Padişahı Murat Hüdavendigar’ın kabrinin bulunduğu aynı adı taşıyan camii avlusunda, Osmanlı Usulü sünnet töreni ve mevlit düzenlemesi tepkilere neden olan Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Özcan, bugün itibarıyla 65 yaşını doldurduğu için emekliye ayrıldı.

Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Özcan ile Nükhet Özcan'ın oğulları Mehmet Özcan'ın dün yapılan Osmanlı düğünlerini aratmayan sünnet merasimi, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Çekirge semtindeki Osmanlı Padişahı Murat Hüdavendigar’ın kabrinin bulunduğu aynı adı taşıyan camii avlusunda Osmanlı usulü sünnet merasimi düzenleyen Vali Yardımcısı Mehmet Özcan’ın bir süre önce emeklilik dilekçesi vererek izne ayrıldığı ve bugün emekli olduğu öğrenildi.

65 yaşını doldurduğu için yaş haddinden emekli olan Mehmet Özcan, sünnet merasimine yapılan tepkilerle ilgili DHA muhabirinin sorularını telefonla cevapladı.

Çocuğunun sünnet törenini tarihi ve dini vecibelere uygun atmosferde gerçekleştirmek istediğini kaydeden Mehmet Özcan, şunları söyledi: “Amacım, sünnet geleneğimizin tarihi ve dini mekanlara halkımızın gösterdiği teveccüh ile birleştirilmesini, halkımıza mal edilmesini ve milletimin ve sosyal tesislerimizin, sosyal alan ile bütünleşmesini sağlamaktı. Orada çalgı, çengi diye bir şey yok. Sadece tasavvuf müziği, ilahiler ve mevlit icra edilmiştir. Bütün yapılan işler tarihi ve dini vecibelere uygun gerçekleşmiştir. Aksi asla mümkün değildir. Bu konuda CD'ler elimde. Bunları basın toplantısı ile duyuracağım. Amacım sünnet geleneğini tarihi ve dini mekanlara halkımızın gösterdiği teveccühü ile birleşmesini ve halkımıza mal edilmesini ve camilerimizin ve sosyal tesislerimizin, sosyal alan ile bütünleşmesini sağlamak istedim. Bu konuda iyi bir örnek olmak istedim. Komplo ile karşı karşıya kalacağımı bilmiyordum. Kimsenin aksi bir öngörüsü olamaz. Belli ki birileri kişisel ve özel hesap peşinde."

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün tepkisiyle ilgili soru üzerine de, "Bu konuda izin talebim var. Yazılı başvuruda bulundum. Onların bu açıklamaları kişisel hesaplardandır" diye konuştu.

“HEM EMEKLİLİĞİM HEM DE OĞLUMUN SÜNNETİ NEDENİYLE HAYIR YAPTIK”

600 kişiye hayır amacıyla ikramda bulunduklarını vurgulayan Özcan, “Burası tarihi, dini bir mekandır. Bunun öne çıkarılması, mekana uygun faaliyetlerle öne çıkartılır, sosyal içerikli faaliyet olarak anlaşılır. Daha güzel örnekleriyle devam eder diye düşünerek bu etkinliğe giriştik. Burada mehter, Bursa’nın sembolü olmuş kılıç kalkan ekibi, feshane üzerinde bazı etkinlikler yapıldı. Macuncular, kağıt helva ikram edildi. Uzun adam, ateşbazlar var. Tarihimizden geleneğimizden gelen faaliyetleri biz bu etkinlikte göstererek, daha çok mekanın tanıtımı öne çıkartılsın istedik" diye konuştu.

“DİNİ VE TARİHİ MEKANLARIMIZ HALKIMIZ TARAFINDAN SOSYAL OLARAK KULLANILMALI”

Mehter ve kılıç kalkan gösterilerinin ardından huzurevinden getirilen yaşlılara, çocuk esirgeme Kurumundaki çocuklara ve mahalle sakinlerine yemek ikramında bulunulduğunun altını çizen Özcan, “Mevlit okutulup, ilahiler söylendi, tasavvuf müziği icra edildi. Çalgı çengi diye nitelendirilmesi son derece üzücü. Bizi mağdur eden bir husus. Bunlardan hangisi çalgı çengi olarak nitelendiriliyor. Sadece hayır yapıldı ve ikramlarda bulunuldu. Orada abdest almayı, ibadet yapmayı engel olacak şekilde kullanıldığı haberleri yanlış ve üzücü. Amacımızın dışında ben camilerimiz, tarihi mekanlarımız müsait olanları uygun görülecek şekilde kullanılsın. Hayatın içinde olsun. Sadece namaz saatleri içinde açılan sonrada kapatılan hayatın dışında mekanlar olmaktan çıksın. Daha çok sosyal olsun. Hiç kimseyi incitmeyi aklımızın ucundan geçirmedik. Umarım bu mağduriyetimiz giderilir. Benim eşim 4’ncü evre kanser hastası. Belki çocuğumuza yapabileceğimiz son bir faaliyettir. Başka mürüvetlerini görür müyüz bilmiyoruz. Ama onun sadece gençliğini öne çıkararak gazetede haber yapmak ahlaki bir durum ve tutum değildir. Eşim buraya geldiğinden beri kanser dernekleri ile iletişimde olmuş, onlara yardımcı olmaya çalışmıştır."

Kaynak: DHA

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?