banner39

Can Dündar konusunda ABD'ye gönderme

İbrahim Kalın, Wikileaks konusunda ABD'nin çeşitli tedbirler aldığını belirterek Türkiye'de yapılan muamelenin başka yerlere çekilmemesi gerektiğini söyledi

Türkiye 26.02.2016, 12:15 26.02.2016, 12:20
Can Dündar konusunda ABD'ye gönderme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Wikileaks davası olduğunda ABD'de tedbirler alındığını belirterek Can Dündar davası ile ilgili Türkiye'de yapılan muamelenin başka yerlere çekilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada "Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye'nin neresinden gelirse gelsin, ister DAİŞ'ten gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye'nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir" dedi.

"TÜRKİYE DE AKTİF BİR ROL OYNADI"

Kalın açıklamasıda, ABD ile Rusya'nın Suriye'de 27 Şubatta yürürlüğe girmesi planlanan ateşkes için, "Biz prensip olarak bu ateşkesi destekliyoruz. Bu kararın alınmasında Türkiye de aktif bir rol oynadı. Fakat şu ana kadar yaşananları dikkate aldığımız zaman, Cenevre görüşmeleri ve sonrasında, hatta Münih Anlaşması'nın uygulanması tarihine giderken, yani bu gece itibarıyla dahi Rus uçaklarının bombardımanlarının, Esed güçlerinin karadan yaptığı saldırıların devam ediyor olması, ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunun altını da tekrar çizmek isteriz ki 'Suriye mültecilerine kapılarını aç' ya da 'mülteci akımını engelle' diyen ülkeler, Suriye'de hava bombardımanlarını, Esed rejiminin karadan yaptığı saldırıları durduramadıkları müddetçe, bu mülteci krizinin daha da derinleşeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Kalın, “Erdem Gül ve Can Dündar'ın tahliyeleri için ne diyeceksiniz” sorusuna “Bu karar bir tahliye kararı ve dava devam ediyor. Dünyanın başka ülkelerinde bu tür casusluk davaları yapılıyor. Wikileaks davası olduğunda ABD'de tedbirler alındığını gördük. Assange Ekvador Büyükelçiliği'ne sığındığını unutmayın. Manning hapishanede, Snowden Rusya'da gizleniyor... Bu tür benzer davalarda batılı ülkeler tedbirler alınca, Türkiye'de yapılan muamelenin başka yerlere çekilmesi kabul edilemez. Hukuka uygun şekilde devam etmesi esastır, biz de bunu yanından takip edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?