Çanakkale ve Lapseki'de tatil dönüşü yoğunluğu

Bayram tatilinden dönen vatandaşlar, Çanakkale ve Lapseki iskelesinde yoğunluğa neden oldu

Çanakkale ve Lapseki'de tatil dönüşü yoğunluğu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çanakkale ve Lapseki iskelesinde, bayram tatilinin bitmesine iki gün kala dönüşe geçen vatandaşlar nedeniyle yoğunluk oluştu.

Ege ve Akdeniz yörelerindeki tatil merkezlerinde 9 günlük bayram tatilini geçirip, bayramın son gününde dönüşe geçen vatandaşların araçları, Çanakkale iskelesinde uzun kuyruk oluşturdu. Lapseki'deki araç kuyruğu, zaman zaman 2 kilometreye kadar ulaştı.

Görevli ekipler, araç kuyruklarının aksamalara neden olmaması için çaba harcarken, kıtalar arası feribot seferleri saatsiz olarak gerçekleştirildi.

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında ulaşımı sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri, 13 gemi ve 1 deniz otobüsü ile seferlerin aralıksız olarak yapılmaya devam ettiğini, vatandaşların mağdur olmamaları için saatsiz sefer düzenlediklerini kaydetti.

Yetkililer, Kurban Bayramı tatilinin son günü olan yarın ve pazar günü yoğunluk beklendiğini belirtti.

TEM'DE YOĞUNLUK

Yarın ve Pazar günü daha yoğun olabileceğini düşünerek yola çıkanlar öğlenden sonra yollara akın ederken, özellikle saat 15.00'den sonra feribot iskeleleri ile TEM otoyolunda hereketlilik arttı. TEM ve D-100 Karayolu'nun İzmit-İstanbul arasında tarfik saat 15.00'den sonra hareketlenirken, bayram arefesinde Yalova Topçular Feribot iskelesine araç taşımacılığı yapılan İDO'nun Gebze Eskihisar iskelesindeki yoğunluk bu kez ters istikamette Topçular'da yaşanmaya başlandı.

TATİLCİLERE UYARILAR

Bolu Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, bayram tatilinin son gününde yola çıkacak sürücüler nedeniyle TEM ve D-100 karayolunda araç yoğunluğu oluştuğunu belirterek, "Tatilcilerimizin son günü beklemeden yola çıkması halinde yoğunluk azalacaktır" dedi.

Durmuşlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğunluk nedeniyle trafik kazalarının önlenmesi ve tatilcilerin rahat yolculuk yapabilmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Uzak illerden İstanbul'a dönecek tatilcileri yola erken çıkmaları konusunda uyaran Durmuşlar, "Bayram tatilinin son gününde yola çıkacak sürücüler nedeniyle TEM ve D-100 karayolunda araç yoğunluğu oluşuyor. Tatilcilerimizin son günü beklemeden yola çıkması halinde yoğunluk azalacaktır. Bu sayede tatilcilerimiz, rahat şekilde, beklemeden, trafiğe takılmadan gidecekleri yerlere ulaşacaklar" şeklinde konuştu.

"Bayram dönüşüne geçecek sürücülerin öncelikle hava ve yol durumuna bakması gerek" diyen Durmuşlar, "Daha sonra araçlarını gidecekleri yol güzergahına göre ayarlamalı, yola çıkarken aşırı yük yüklememeliler. Sürücülerimiz hem araçlarını hem de kendilerini yol boyunca dinlendirmeli, uykusuz ve yorgun yola çıkılmamalı" ifadesini kullandı.

Sürücülerden yakın takip, aşırı hız ve hatalı sollama yapmamalarını isteyen Durmuşlar, işaret ve işaretçilere uyulmasının hayat kurtardığını vurguladı.

Durmuşlar, kural ihlali ve aşırı hız yapan sürücülere ceza uygulanacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 17:50
banner53
YORUM EKLE

banner39