Çarşı ve pazarlarda bayram hareketliliği

Çocukları ve kendileri için giysi alışverişine çıkan vatandaşlar, havaların da soğumasıyla kışlık kıyafetleri tercih ediyor. Manavlar ve pazarcılar, bayram yaklaşırken tezgahlarındaki meyve çeşitliliğini artırdı

Çarşı ve pazarlarda bayram hareketliliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bursa'daki çarşı, pazar ve alışveriş merkezlerinde, Kurban Bayramına bir hafta kala yoğunluk yaşanıyor. Kentte faaliyet gösteren bir konfeksiyon mağazasının sahibi Kadir Taç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların bayram için özel kıyafetler yerine hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle kışlık giysiler aldığını söyledi.

Bayram dolayısıyla kışlık kıyafet sezonunu erken açtıklarını dile getiren Taç, "Vatandaşlar iki kez kıyafet harcaması yapmak istemiyor. Pek çok müşterimiz, 'Önümüz kış zaten. Bayram için kışlık kıyafet alayım, bayramdan sonra da giyerim' diyerek mont, kazak, ceket ve kaban alıyor. Satışlarımız sezona göre çok yüksek. Bayram için iyi bir satış yaparız belki ama bayram sonrası durgun bir dönem bizi bekleyecek" dedi.

Manav Yücel Çakman da tezgahlarını, bayrama özel ürünlerle çeşitlendirdiklerini anlattı. Meyve alışverişlerinin, bayrama doğru giderek artmasını beklediklerini ifade eden Çakman, şöyle konuştu:

"Bayram tatili oldukça uzun. Pek çok pazar açılmayacak, manavların önemli bir kısmı da bayram nedeniyle çalışmayacak. O nedenle vatandaşlarımıza alışverişlerini bayram öncesi yapmasını öneriyoruz. Sebze-Meyve Hali de bayramda kapalı olacak. Bayramı düşünerek hem çeşit hem de miktar olarak daha fazla ürün alıyoruz. En taze ürünler bayram öncesi alınabilir. O nedenle vatandaşlarımıza meyve ve sebze alışverişlerini bayram öncesi yapmaları tavsiyesinde bulunuyoruz. Ayrıca kış geliyor ve sağlıklı beslenmek çok önemli. Geleneklerimize göre bayramın en önemli ikramı tatlıdır ama bu bayram müşterilerimize, misafirleri için sağlıklı olan meyve ikram etmeyi öneriyoruz."

BAYRAMIN VAZGEÇİLMEZİ TÜRK KAHVESİ

Vatandaşlar, bayram öncesinde giysi, tatlı, içecek gibi ürünlerin yanı sıra misafirlerine ikram etmek için Türk kahvesine de ilgi gösteriyor. Pek çok kişi, özellikle taze çekilmiş kahve satın almayı tercih ediyor.

Çarşı, pazar yerleri ve mahalle aralarındaki kahve satıcıları, talebi karşılamak için stoklarındaki ürün sayısını çoğalttı.

Açık çarşıda kahve satışı yapan esnaf, genelde meraklıları için çifte kavrulmuş ve yeni öğütülmüş kahve sattıklarını, bayram öncesi ise satışlarının diğer günlere göre 2-3 kat arttığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39