CHP heyeti Ortadoğu'dan sonra ABD'de

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Konuştuğumuz Amerikalıların, Türkiye’deki gelişmeleri hakkıyla ve artık olması gerektiği gibi çok yakından takip ettiklerini, sordukları sorulardan, yaptıkları gözlemlerden anlıyoruz" dedi

CHP heyeti Ortadoğu'dan sonra ABD'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, "Konuştuğumuz Amerikalıların, Türkiye’deki gelişmeleri hakkıyla ve artık olması gerektiği gibi çok yakından takip ettiklerini, sordukları sorulardan, yaptıkları gözlemlerden anlıyoruz" dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcıları Loğoğlu ve Umut Oran, ABD'nin başkenti Washington'da bazı temaslarının ardından Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Bu ziyaretin CHP’nin ABD çıkarması değil, ABD’ye tekrar gelmesi olduğunu belirten Loğoğlu, şu an ABD'de CHP'den iki ayrı grubun bulunduğunu, ilk gruptaki dört genç CHP milletvekilinin, özgürlükler konusunda San Francisco’da başlayıp Washington’da devam eden ve Boston’da tamamlanacak olan bir programa katıldıklarını kaydetti.

Oran ve kendisinin de aslında New York’ta yapılacak Sosyalist Enternasyonal'in toplantılarına katılmak için ABD’ye geldiklerini ifade eden Loğoğlu, bunun yanında kasım ayı ortasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası ABD ziyaretinin ön hazırlıkları bağlamında da Washington’a geldiklerini bildirdi.

Uzun süredir Washington'a gelme fırsatı bulamadıklarını dile getiren Loğoğlu, şöyle devam etti: 

"Amerikan yönetimi Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından izliyor. Değişik alanlarda, değişik boyutlarda sıkıntılar olduğunu hissediyoruz ve hissettiriyorlar. Bunlar sadece dış politika bağlamında değil, içeride özgürlükler, temel insan hakları bağlamında çekilen sıkıntılar da Amerikan yönetimini giderek daha fazla rahatsız ediyor. Bir de tabii Türkiye’nin İsrail ile ilişkileri bağlamındaki kısıntılar Amerikan yönetiminin dikkatini çeken hususlardan biri. Bütün bu konularda Türkiye’nin sadece Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ibaret olmadığını, Türkiye’de başka bir görüşe, anlayışa, vizyona sahip ve iktidara talip olan bir muhalefet partisinin olduğunu hissettirmek, anlatmak, paylaşmak üzere geldik."

Bu çerçevede, dün senatör John McCain ile kapsamlı ve ayrıntılı görüşme yaptıklarını dile getiren Loğoğlu, ardında da Center for American Progress ve Brookings Institute gibi düşünce kuruluşlarında toplantılara katıldıklarını söyledi. 

Loğoğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel kanaatinin aksine her gittiğimiz yerde AKP’yi şikayet etmiyoruz, ne yapmak istediğimizi anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Loğoğlu, bugün de tüm gün Beyaz Saray, Dışişleri ve Savunma bakanlıklarında temaslarının olacağını belirterek, ayrıca ABD’deki güçlü İsrail lobilerinden Amerikan İsrail Kamu İlişkileri Komitesi (AIPAC) ile görüşeceklerini bildirdi.

"TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORLAR"

McCain ile görüşmelerine dair soru üzerine Loğoğlu, daha çok Suriye hakkında konuştuklarını, CHP olarak bu konuda barış, müzakere ve siyasete dayalı çözüme yönelik görüşlerini ve kaygılarını aktardıklarını ifade etti.

Loğoğlu, "Türkiye’nin içindeki gelişmeler bağlamında da şimdilik herhalde biraz saklı tutmamız gereken değerlendirmeleri oldu. Türkiye’yi yakından takip ettiğini, demokrasi bağlamındaki sıkıntıların ciddiyetinin farkında olduğunu belirten gözlemlerde bulundu" diye konuştu.

Loğoğlu, ayrıca, "Bizim Türkiye’de yerini koymaya çalıştığımız, Türkiye’de olmayan hususlar: Demokrasi, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı, kadın-erkek eşitliği, insan hakları, özgürlükler, bilgiye olan saygı. Bunlar ya yok edilmiş ya da giderek yok edilen değerler olarak Türkiye’nin gündemine girmiş sorunlar" ifadesini kullandı.

Bir önceki ziyaretleriyle bu son ziyaretin karşılaştırılmasının sorulması üzerine Loğoğlu, "Konuştuğumuz Amerikalıların, bugün de muhtemelen benzeri gözlemler alacağız, Türkiye’deki gelişmeleri hakkıyla ve artık olması gerektiği gibi çok yakından takip ettiklerini, sordukları sorulardan, yaptıkları gözlemlerden anlıyoruz. CHP’nin görüşüne, duruşuna çok yoğun bir ilgi var. Bizim açımızdan iktidara talip olan bir partinin görüşlerini dinlemelerinin yararı var ama burada artan ilginin de Türkiye’deki iç dengeleri ne kadar takip ettiklerini göstermesi açısından önemli" yorumunda bulundu.

Umut Oran da "Dış politikadaki gelinen nokta, ABD-Türkiye ilişkilerinde de aynı noktada, yönetilemeyen bir süreç haline gelmiş. Türk halkının Erdoğan’dan daha iyisini hak ettiğine yönelik mesaj aldık son 12 saatte" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39