banner39

CHP, Meclis'te kesintisiz canlı yayın istiyor

CHP, Meclis TV'nin, 7 gün 24 saat yayın yapabilmesi için kampanya başlatacağını duyurdu

Türkiye 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
CHP, Meclis'te kesintisiz canlı yayın istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP, Meclis TV'nin, 7 gün 24 saat yayın yapması için kampanya başlatacak. CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Meclis TV'nin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, ''spor programlarının aksamasını'' gerekçe gösterdiği yazısına ''olur'' vermesinin ardından haftada sadece 3 gün 4'er saat yayın yaptığını belirten Develi, bu konuda oluşturdukları çalışma grubunun Çiçek'i ziyaret ettiğini hatırlattı.

RTÜK yasasına göre, TBMM'nin çalışmalarının nasıl ve ne ölçüde yayınlanacağına ilişkin iradenin, Meclis Başkanlığı'nda olduğunu dile getiren Develi, TBMM'nin, RTÜK Kanunu ile kendisine verilen hakkı koruyamadığını, Meclis'in faaliyetlerini bir bürokratın iradesine bırakıldığını ileri sürdü. Develi, şunları söyledi:

''Sayın Çiçek'i, iktidarın dayattığı bu, 'oldu bitti' uygulamasının karşısında, vatandaşlarımızın seçerek Meclis'e gönderdiği milletvekillerinin çalışmalarını 24 saat izleyebilme, denetleyebilme hakkında tekabül eden Meclis TV'nin yayınlarını 7 gün 24 saat yayın yapabilmesi için siyasi irade oluşturmaya davet ediyoruz. Ama görüyoruz ki Meclis Başkanı siyasi iradenin, siyasi iktidarın karşısında bir tavır geliştirememiştir.''

Develi, çalışma gruplarıyla birlikte Meclis TV'nin, 7 gün 24 saat yayın yapması için kampanya başlatacaklarını söyledi. CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de Çiçek ile yaptıkları görüşmelere değinerek, ''Çok açık olan hukuksal problem Sayın Çiçek tarafından kabul edilmekle birlikte durum 'fena değildir' şeklinde kapandı'' dedi.
Güler, kampanya çalışmaları kapsamında, ''Meclis TV açılsın'' diye bir site, aynı adla birkaç sosyal medya sayfası olacağını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?