CHP'den Ergenekon mahkumuna ziyaret

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Muğla Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile görüştü

CHP'den Ergenekon mahkumuna ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Milletvekilleri, Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapse mahkum edilen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ı, tutuklu bulunduğu Muğla Kapalı Cezaevinde ziyaret etti. 

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Cihaner, Merdan Yanardağ'a "geçmiş olsun" dileklerini ilettiklerini söyledi.

 Cihaner, 2 aydır hükmen tutuklu statüsünde bulunan gazeteci-yazar Merdan Yanardağ'ın moralinin yerinde olduğunu belirterek,  "Ziyarette bize kendisini buraya getirenlere yönelik boyun eğmeyeceğini çok cesurca, yüreklice ifade etti. Niçin orada olduğunu ve nasıl bir adaletsiz süreçten geçtiğini de biliyor. Sağılığı ve morali yerinde. Bugün çok büyük beklentilerle vatandaşların neredeyse tamamının ilgisini çeken demokrasi paketinin açıklandığı bir günde Merdan Yanardağ'ın uydurma delillerle, hiç bir ceza metninde suç olarak tanımlanmamış bir takım gerekçelerle cezaevinde tutulması başlı başına aslında çelişik bir durum" dedi. 

Merdan Yanardağ'ın cezaevinde olduğu bir ülkede demokrasiden söz etmenin mümkün olmadığını savunan Cihaner, "Ama hepimiz biliyoruz ki Merdan, kendisinin üzerinde durduğu, çalıştığı kitaplar nedeniyle, verdiği konferanslar nedeniyle içeride. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyoruz. Onun için elimizden geleni de yapacağız. Umuyorum ki bu hukuksuzluk bir an önce sona erer" diye konuştu. 

Yanardağ'ın çok yakın arkadaşı olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise iddianamelerin gündeme geldiğinde hukuksal bir değeri olmadığını düşündüklerine işaret ederek, şöyle konuştu:
"Bundan sonraki süreçte Merdan'ın mücadelesi hepimizin mücadelesi, ben öyle görüyorum. Merdan, bugüne kadar nasıl mücadele verdiyse bundan sonra da vermeye hazır olduğunu içeride gösterdi biraz önce. " 

Öte yandan, milletvekillerinin ziyaretinin ardından gazeteci Tayfun Talipoğlu da Merdan Yanardağ ile görüşmek için Muğla Kapalı Cezaevine geldi. 

Ergenekon davası kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Yanardağ, Bodrum'da 14 Eylül'de çıkarıldığı mahkemece "Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükumeti yıkmaya teşebbüs" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39