banner39

CHP'den 'helikopterin düşürülmesine' destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, "Suriye’nin sınır ihlaline bu şekilde kesin, anında ve etkili bir yanıt verilmiştir" dedi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 17.09.2013, 14:25
CHP'den 'helikopterin düşürülmesine' destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesiyle sınır ihlaline kesin, anında ve etkili bir cevap verildiğini belirtti. 

Loğoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Suriye askeri helikopterinin angajman kurallarına göre yapılan uyarılardan sonra Hava Kuvvetlerince düşürüldüğünü anımsattı. 

Suriye’nin sınır ihlaline kesin, anında ve etkili bir cevap verildiğini belirten Loğoğlu, Suriye tarafı dahil, herkesin Türkiye'nin, halkını, topraklarını, hava sahasını ve karasularını her türlü tehdide karşı korumaya muktedir ve kararlı olduğunu çok iyi bilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Faruk Loğoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Suriye’deki çatışmalar maalesef olanca hızıyla devam etmektedir. Halen, uluslararası toplum komşu ülkedeki kimyasal silahları denetim altına almaya çalışmaktadır. ABD-Rusya Federasyonu öncülüğündeki bu zamanlı ve yapıcı girişim Suriye’deki iç savaşı da sona erdirebilecek bir fırsat penceresi oluşturmaktadır. Bu olumlu ivmenin, Suriye’ye barış getirmek için toplanması öngörülen Cenevre II konferansının başarı şansını arttıracak biçimde değerlendirilmesi herkese düşen bir sorumluluktur."

Loğoğlu, Türkiye ve Suriye’nin, aralarındaki gerginliği tırmandıracak adımlardan karşılıklı kaçınmalarının iki ülkenin güvenliği, bölge istikrarı ve uluslararası çözüm arayışlarının selameti bakımından önem taşıdığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?