CHP'den 'NSA Türkiye'yi de dinledi mi?' sorusu

CHP, NSA'nın Türkiye'de ofisinin olup olmadığının ve dinleme yapıp yapmadığının belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP'den 'NSA Türkiye'yi de dinledi mi?' sorusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aylardır ABD ile AB'nin gündemini meşgul eden NSA'nın dinleme skandallarıyla ilgili tartışmalar Türkiye'de de başladı. CHP, Türkiye'nin de izlenip izlenmediğinin araştırılmasını istedi.

CHP, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın Türkiye'de ofisinin olup olmadığının ve dinleme yapıp yapmadığının belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, NSA'nın Türkiye'deki varlığının, Ankara'da özel bir mühendislik şirketi görünümünde faaliyet gösteren bir firmanın bürosunda görev yapan emekli bir subayın, izin paralarını alamadığı gerekçesiyle açtığı dava ile ortaya çıktığı belirtildi.

Gerekçede, NSA'nın Türkiye'de çalışma ofisi olup olmadığı, Türkiye'de yürüttüğü faaliyet alanlarının neler olduğu, hangi teknolojileri kullandığı, faaliyetlerinin Türk yetkililer tarafından denetiminin yapılıp yapılmadığı, yapılıyorsa hangi kurumlar tarafından hangi kontrol mekanizmalarının işletildiği, özellikle NSA'nın tüm dünyada yaptığı iddia olunan dinleme ve izlemeleri Türkiye'de de yapıp yapmadığının araştırılması gerektiği belirtilerek Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talep edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39