Davutoğlu, Diyarbakır'dan sonra Mersin'de

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Büyükelçiler Konferansı'nı 2014'te burada organize ederek, Mersin'in dünyaya tanıtımı anlamında ikinci büyük organizasyonu gerçekleştireceğiz'' dedi

Davutoğlu, Diyarbakır'dan sonra Mersin'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Büyükelçiler Konferansı'nı gelecek yıl Mersin'de düzenleyeceklerini açıkladı.

Bakan Davutoğlu, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, uzun zamandır planladığı Mersin ziyaretini, yurt dışı programlarının yoğunluğu nedeniyle gerçekleştiremediğini söyledi.
Aile bağları nedeniyle Mersin'in kendisi için özel bir yeri olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Mersin, ata dostlarımızın bulunduğu bir şehir. Biz Torosların Konya tarafındaki Türkmen obalarındanız. Silifke, Erdemli, Anamur'daki Türkmen obalarıyla hep bağlantı halindeydik'' dedi.

Davutoğlu, Mersin'in, Türkiye'nin tüm kentlerinin özelliğini yansıtan özelliği itibariyle iç siyaset bakımından önemli bir kent olduğunu hem de ekonomik bağlantılar açısından can damarı olan bir il olduğunu kaydetti.
Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılacağını hatırlatan Davutoğlu, ''Mersin Türkiye'nin tanıtımına büyük bir katkıda bulunacak. Ayrıca Büyükelçiler Konferansı'nı 2014'te burada organize ederek, Mersin'in dünyaya tanıtımı anlamında ikinci büyük organizasyonu gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda bazı dışişleri bakanlarını da Mersin'e getirmeyi planlıyoruz'' diye konuştu.

Vali Güzeloğlu da Bakan Davutoğlu'nun Türkiye'nin değişim, dönüşüm sürecinde ve uluslararası alandaki yükselişinde, projenin hazırlayıcısı ve mimarı olduğunu belirterek, kendisini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Uzun yıllardan sonra ilk defa bir dışişleri bakanının kente geldiğini hatırlatan Güzeloğlu, Mersin'in çok kültürlü yapısıyla Türkiye'nin adeta bir iz düşümü olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından, Vali Güzeloğlu ile 2013 Akdeniz Oyunları'nın maskotu Karetta, Bakan Davutoğlu'na çeşitli hediyeler verdi.

Valilik ziyareti öncesinde, Muğdat Camisi'ndeki bir cenaze namazına katılan Davutoğlu, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan ''Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri'' projesi kapsamında Mersin'deki Gamze Sıla ve Özcan kardeşlerin bakıcı aileliğini yürüten Metin ve Hediye Kamacı çiftiyle görüştü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39