Davutoğlu ve Merkel'den IŞİD'le mücadele vurgusu

Başbakan Davutoğlu, Almanya ile birlikte IŞİD'e karşı her eyrde mücadeleye hazır olduklarını söylerken, Sultanahmet saldırısında ölen Alman turistler için de Almanca mesaj verdi

Davutoğlu ve Merkel'den IŞİD'le mücadele vurgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "DEAŞ insanlığa yönelik bir tehdittir ve Türkiye-Almanya birlikte bu tehdide karşı Irak'ta, Suriye'de, Türkiye'de, Almanya'da her yerde mücadele etmeye hazırdır" dedi.

Berlin'de Almanya Şasölyesi Angela Merkel ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, "Merkel'e bir teşekkür borcumuz var. O da dünya ve Avrupa'da mülteciler konusunda tam bir sessizlik hakimken, üç dört senedir süren bu insanlık trajedisine dönük olarak herhangi bir tedbir düşünülmezken, Sayın Merkel bu konuda Avrupa'da ciddi bir farkındalık oluşmasını sağladı. Yaptığı açıklamalarla siyasetin sadece ortaya çıkan bazı risklerle mücadele etmek değil gerektiğinde insani bir tavır ortaya koyarak, bütün insanlığın meselelerine bu açıdan bakarak yaklaşmak olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı. 

SULTANAHMET'TE ÖLENLER İÇİN ALMANCA KONUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'da Başbakan Merkel'ye yaptığı görüşmenin ardından ortak açıklamada, Sultanahmet'teki bombalı saldırıda hayatını kaybeden 10 Alman turist için mesajlar verdi. Davutoğlu, Almanca yaptığı açıklamasında "Onlar sizin vatandaşlarınız bizimse misafirlerimizdi. Şimdi ise ebedi dostumuz oldular, ailelerine ve tüm Alman toplumuna yeniden başsağlığı diliyorum" ifadesini kullandı.

SURİYE'DE GÜVENLİ YER KALMADI

Suriye'de güvenli hiçbir yerin kalmadığını ifade eden Davutoğlu, "Rusya'nın müdahalesinden sonra maalesef Suriye'de artık güvenli hiçbir yer kalmadı. Suriye'de şartlar gittikçe kötüleşti. Ama biz Suriyeliler için ümidimizi kaybetmeden, hem mültecilere iyi şartlar sağlamak hem de Suriye'de kalıcı bir barışı ihdas etmek için gece gündüz çalışmak durumundayız. Bu konuda Almanya ile birlikte yapacağımız önemli çalışmalar olduğu kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

FRONTEX'LE EGE SAHİLLERİNDE İŞBİRLİĞİ

Davutoğlu, "Özellikle üçüncü ülkelerden gelen mültecilerin bu gelişleri, mültecilerin çektiği ızdırabı da istismar edecek şekilde bir illegal göçe dönüşmemesi için de vizelerle ilgili bazı tedbirler aldık. Aynı şekilde Frontex'le Ege sahillerinde yaptığımız iş birliğini artırdık" görüşünü paylaştı.

Basın toplantısında konuşan Angela Merkel de "Sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar euro ödemek için hazırlık yapıyoruz" dedi. Merkel şunları söyledi:

"Sığınmacı krizi ile ilgili görüştük. Göçmenlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini görüştük. Yasadışı göçmen meselesini konuştuk. Yasadışı göç yasal göçe dönüştürülmelidir. Türkiye ve Yunanistan insan kaçakçılığına göz yummamalıdır. Türkiye bu konuda önlemlerini almıştır. Yoğun bir gündeme sahip olduğumuzu anlayabilirsiniz. Önümüzde ortak pek çok görev bizi beklemektedir. Sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar euroyu ödemek için hazır etmek üzereyiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 19:16
banner53
YORUM EKLE

banner39