banner39

Demirtaş ve Yüksekdağ'a tutuklama talebi

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Türkiye 04.11.2016, 13:42 04.11.2016, 13:42
Demirtaş ve Yüksekdağ'a tutuklama talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'daki evinde, terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklama istemiyle mahkemeye gönderildi.

Hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince merkez Kayapınar ilçesindeki evinde gece gözaltına alınan Demirtaş'ın Terörle Mücadele Şubesindeki işlemleri sona erdi.

Adliyeye sevk edilen Demirtaş, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

DEMİRTAŞ'A YÖNELİK SUÇLAMALAR

Hakkında en fazla dosya bulunan HDP İstanbul Milletvekili ve Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fezlekelerinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" gibi suçları işlediği yer alıyor.

Demirtaş'ın dosyasında yer alan diğer suçlar şu şekilde:

"Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs."

Terör soruşturması kapsamında gece Ankara'da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, savcılıktaki işlemlerinin ardından, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

ÖNDER VE BALUKEN ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Ankara'da gözaltına alınan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, getirildiği Diyarbakır'da adliyeye sevk edildi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de getirildiği Bingöl'de adliyeye sevk edildi.

IRMAK VE ZEYDAN'IN SORGUSUNA BAŞLANDI

Gözaltına alınan HDP Hakkarİ milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan, getirildikleri Hakkari'de adliyeye sevk edildi.

Hakkında gözaltı kararı bulunan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin ise halen devam ettiği öğrenildi.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü