banner39

Demirtaş'tan 'kalıcı barış' açıklaması

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "(İmralı'daki görüşmeler) Geç kalınmış olsa da biz bu süreci kalıcı bir barışa hep birlikte götürmek zorundayız'' dedi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 09.02.2013, 17:21
Demirtaş'tan 'kalıcı barış' açıklaması

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'daki görüşmelere ilişkin, ''Geç kalınmış olsa da biz bu süreci kalıcı bir barışa hep birlikte götürmek zorundayız'' dedi.

Demirtaş, Ağrı BDP İl Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, her bölgede bölge meclislerinin kurulması ve her bölgenin kendi parasıyla yatırım yapmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Yeni barış sürecinde Kürtlerin ana dilden asla vazgeçmeyeceklerini savunan Demirtaş, ''Bizi uçurumun kenarına getirip, uçurumdan yuvarlamayı hayal edenler, artık o günlerin bittiğini ve o günlerin onlar için bir fantezi olmaktan öteye geçmediğini görüyorlar. Bu yüzden İmralı ile görüşme yapıyorlar. Bu yüzden diyaloglarla müzakerede çözüm arıyorlar'' diye konuştu.

Doğru rotayı bulmanın önemli olduğunu belirten Demirtaş, şunları kaydetti:
''İmralı'ya gitmekte 14 yıl geç kaldılar, Kürtlerle konuşmakta yüz yıl geç kaldılar. Ama bu defa sorun çözülecek mi hep birlikte göreceğiz. Bizi bu kimliğimizle kabul edenler canımız ciğerimiz, kardeşimizdir, ama bizi tanımayıp 'ezeceğiz, teslim alacağız, diz çöktüreceğiz' diyen kişiler de cahillerdir. Bu topraklarda kim varsa onların iradeleriyle, kimlikleriyle bir arada yaşamaya hazırız. Ben inanıyorum ki ana dilde eğitim bir gün gerçekleşecektir. O yüzden neden bu süreci geciktiriyoruz- Kana, gözyaşına, silaha ne gerek var. Hadi gelin anayasayı birlikte yapalım ve bu sorunları birlikte çözelim.''

Demirtaş, İmralı'ya heyet göndermekle önemli bir iş yapıldığını belirterek, ''Geç kalınmış olsa da biz bu süreci kalıcı bir barışa hep birlikte götürmek zorundayız'' dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?