Ders zilinin yerine 'ışıklı sistem'

Karacabey'de bir lisede, gürültü kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle derse girişler zil yerine, sınıf ve okulun değişik yerlerine yerleştirilen ışıklı sistemle yapılıyor

Ders zilinin yerine 'ışıklı sistem'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bir lisede, gürültü kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle derse girişler zil yerine, sınıf ve okulun değişik yerlerine yerleştirilen ışıklı sistemle yapılıyor.

Karacabey Sadık Yılmaz Ticaret Meslek Lisesi'nde, okul zilinin gürültü kirliliğine yol açması nedeniyle ''Eğitimde zaman yönetimi ve zilsiz okul projesi'' kapsamındaki uygulamayla, okuldaki zil kaldırılarak, ders giriş-çıkışlarında trafik ışıklarını andıran ''Işıklı Otokontrol Sistemi'' uygulanmaya başlandı.

Bu hafta başlatılan sisteme göre okulda artık zil sesi kullanılmıyor. Zil yerine her sınıfa, kantin, bahçe, koridor, öğretmenler odası gibi okulun iç ve dışındaki pek çok yere, kırmızı, sarı ve yeşil renklerden oluşan ışıklar asıldı. Buna göre yeşil ışık teneffüsü, kırmızı ışık derse girişi, sarı ışık ise hazırlık yapmayı işaret ediyor. Teneffüs zamanı yeşil, ders zamanı kırmızı ışık yanıyor. Sarı ışık yanınca ise öğrenciler ders ya da teneffüs için hazırlık yapıyor. Öğrenciler sonra da yanan ışığa göre hareket ediyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 14:44
banner53
YORUM EKLE

banner39