banner39

DİSK Başkanı'ndan operasyonlara tepki

Ankara'da DHKP-C'ye yönelik operasyonlar kapsamında Gene-İş Sendikası'na da baskın düzenlenmesine DİSK Genel Başkanı Ekici'den tepki geldi

Türkiye 21.11.2013, 18:23 25.03.2013, 11:23
DİSK Başkanı'ndan operasyonlara tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

DİSK ve Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş Sendikasında yapılan aramanın ''sendikalarına yönelik itibarsızlaştırma operasyonu'' olduğunu savundu.

Ekici, polis araması sürerken geldiği sendika genel merkezinde, gazetecilee açıklamalarda bulundu.
Erol Ekici, 24 saat rahatlıkla ulaşılabilecek insanlar olmalarına rağmen polisin sendika binalarını sabah kimseye haber verilmeden aranmasına tepki gösterdi.

Genel-İş Sendikasının DİSK'in en büyük sendikalarından biri olduğuna dikkati çeken Ekici, sendikalarını bugüne kadar demokratik mücadele konusunda hiçbir gücün yıldıramadığını söyledi.

Türkiye'de demokrasinin tüm kurumlarıyla yerleşmesine yönelik yaptıkları mücadeleye devam edeceklerini bildiren Ekici, ''Sendikaları, muhalif kimlikli kurumları itibarsızlaştırmanın dün KESK'de, milletvekillerinde, KCK davasında olduğu gibi bugün de DİSK'e bağlı sendikalardan Genel-İş Sendikasına yapılan bir itibarsızlaştırma operasyonudur'' dedi.

Bu arada aramalar sürerken CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da sendika binasına geldi.
Tanrıkulu, gazetecilerin soruları üzerine, Genel-İş Sendikasının Türkiye'de uzun yıllardır emek mücadelesi verdiğini belirterek, ''Bu operasyonlar, sendikaları itibarsız hale getirme operasyonudur'' dedi.

GENEL-İŞ: BİZİMLE İLGİSİ YOK

Genel-iş Sendikası da, DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında arananların sendikalarıyla üyelik dahil hiçbir ilişkisinin bulunmadığını bildirdi.

Genel-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ulus'taki sendika genel merkezinde sabah saatlerinde, güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre ''şahıs araması'' yapıldığı belirtildi.
Açıklamada, yapılan aramanın kurumsal olarak Genel-İş Sendikası ile ilgili olmadığı, aranan kişilerin de sendika ile üyelik dahil hiçbir ilişkisi bulunmadığı ifade edildi.

Arama sırasında sendika binasının kapılarının kırıldığı ve ağır madi hasar oluştuğu savunulan açıklamada, Genel-İş Sendikasına yapılan uygulamanın ''şiddetle protesto edildiği'' kaydedildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?