banner15

Diyanet'ten İslamofobiaya karşı özel rapor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, özellikle Avrupa'daki yabancı düşmanlığı ve İslamofobiaya karşı Din Özgürlükleri Raporu yayınlamaya hazırlanıyor.

Diyanet'ten İslamofobiaya karşı özel rapor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, inanç özgürlükleri konusundaki hak ihlallerini raporlaştırarak ‘dünya ile paylaşmak’ istediklerini belirtti.  Mehmet Görmez, son kabine revizyonu ile Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci olan Mevlüt Çavuşoğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yurtdışındaki vatandaşlara yönelik çok yakın takibin olduğunu vurgulayan Mehmet Görmez, henüz AB Bakanlığı kurulmamışken Diyanet olarak. Avrupa’daki millet varlığın manevi hayatına hizmet için yapılan çalışmalar olduğunu ifade etti.

Görmez, bu çerçevede üzerinde çalıştıkları ‘Din Özgürlükleri Raporu’ndan söz etti. Mehmet Görmez, yurtdışında görevli Diyanet personelinin hemen hemen her gün din ve inanç özgürlükleri alanında hak ihlallerine şahit olduklarını ifade ederek, ‘‘Bugüne kadar bizlerle paylaşılan bu olayları sadece dosyalıyorduk. Bir daha olmaması için ne tür çabalar ortaya koyulması üzerinde düşünüyorduk. Ama bunu artık bütün dünya ile paylaşmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Üslubumuz da şu; suçlayıcı olmak istemiyoruz. Bütün dünyada tırmanan bir İslamofobia var, yabancı düşmanlığı var, nefret suçları var, ötekileştirme var.’’ dedi.

“SUÇLAYICI ÜSLUP KULLANMAYACAĞIZ”

Diyanet olarak bütün bu konularda insanlığı suçlamak yerine, ‘biz nerede hata yaptık’ daha çok bunun üzerinde düşünmeye çalıştıklarını kaydeden Görmez, ‘‘Alternatif geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. ‘Siz neden bu kötülükleri yapıyorsunuz’ diye suçlamak yerine, doğrusu bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiği üzerine düşünmemiz gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.

“ÇOK KÜLTÜRLÜ DÜNYAYI YÖNETME ACZİYETİ VAR”

Bu konuları ele almak için AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nu Diyanet’e davet eden Görmez, “Olup bitenlerle ilgili bizde olan bütün bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dünyada bugün çok kültürlü dünyayı yönetme konusunda bir acziyet var. Yeni bir dil, yeni bir söylem geliştirmek gerekiyor.” dedi.

“AVRUPA İÇİN ENDİŞELİYİZ”

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi Avrupa’daki radikal ırkçı partilere desteğin artmasına dikkat çekerek “Maalesef hala Avrupa’da yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük gibi akımlar giderek güçleniyor. Bu da bizi ve özellikle Avrupa’nın değerlerini savunan kişi ve kurumlarını endişeye düşürüyor.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 08:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48