Diyarbakır'da anadilde eğitim yürüyüşü

Diyarbakır'da düzenlenen anadilde eğitim yürüyüşüne katılan BDP Eşbaşkanı Kışanak, "Kürt sorununu Türkiye'de bir demokrasi sorunu olarak görüyoruz. Bu sorunu çözeceğiz, demokratik bir cumhuriyeti inşa edeceğiz" dedi

Diyarbakır'da anadilde eğitim yürüyüşü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Kendi köyümüzde, kentimizde, ata topraklarımızda, ana vatanımızda kendi anadilimizle eğitim imkanlarına mutlaka kavuşacağız" dedi.

Kışanak, anadilde eğitim talebi için Koşuyolu Parkı'nda toplanarak Ofis semtindeki AZC Plaza önüne kadar yürüyen BDP'li grubun eylemine katıldı. Burada açıklama yapan Kışanak, bu ülkede ayrımcılık yok diyenlere çok büyük bir kanıtlarının olduğunu, anadili Türkçe olan çocukların Türkçe eğitim veren okullara gittiklerini ama anadili Kürtçe olan çocukların anadili Kürtçe olan bir okuldan mahrum bırakıldığını belirterek, bundan daha büyük bir ayrımcılığın olamayacağını savundu.

Yoğun güvenlik önlemi alan polisleri eleştiren Kışanak, "Anadilinde eğitim isteyenler Kuzey Irak'a gitsin' diyen Bülent Arınç buraya gelsin. Bugün burada dört bir yanımızı polis çevirmişse hükümetin, Başbakanın, sayın Bülent Arınç'ın anadille ilgili sarf ettiği sözlerdendir. Anadilde eğitimi isteyenler, anadilde eğitimi savunanlar Kuzey Irak'a gitsin bu kimsenin haddi değildir. Bu topraklar Kürt halkının kadim ata yurdudur. Bin yıllardan beridir böyledir, böyle de kalmaya devam edecektir" diye konuştu.

Kışanak, şöyle konuştu: "Kendi köyümüzde, kentimizde, ata topraklarımızda, ana vatanımızda kendi anadilimizle eğitim imkanlarına mutlaka kavuşacağız. Bu sizin icazetinize bağlı değildir. Bir yere de gitmiyoruz, buradayız. Kendi topraklarımızda özgür bir yaşamı, demokratik bir yaşamı inşa etmek için sonuna kadar burada kalacağız, burada direneceğiz. Eğer eşit yurttaşlık haklarından rahatsızlık duyan varsa Türk'e hak gördüğünü, Kürt için hak görmeyen varsa onlar istediklere yere gidebilirler. Birlikte eşit yaşamı kabul etmeyen varsa istedikleri yere gidebilirler. Ama biz kendi topraklarımızda Kürt olarak yaşayacağız, Kürtçe konuşacağız, Kürtçe eğitim göreceğiz"

"KÜRT SORUNU BİR DEMOKRASİ SORUNU"

Kışanak, demokratikleşme paketi ile ilgili de "Bu günlerde bir paket tartışması var. Anadilini bir hak olarak görmeyen bu zihniyet çözümün de önünü kapatmaya çalışıyor. Bir halkın en doğal hakkını inkar ederek, gasp ederek çözüm imkanını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Buna da izin vermeyeceğiz. Biz Kürt sorununu Türkiye'de bir demokrasi sorunu olarak görüyoruz. Bu sorunu çözeceğiz, demokratik bir cumhuriyeti inşa edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Andımızı ve eğitim sistemini de eleştiren Kışanak, şunları kaydetti: "Hiç kimsenin varlığı kimseye armağan olmayacak, bu ilkel, ırkçı ve ayrımcı söylemi derhal eğitim sisteminin içinden çıkartmak gerekir. Çocuklarımız okula gittiklerinde kendi kültürel varlıklarını, kendi kimlik varlıklarını üretebilme ve yaşatabilme imkanına kavuşmalıdır. Ayrımcılığa karşı dersler verilmeli, insan haklarıyla ilgili dersler verilmelidir. Bu ülkenin zenginliklerini tanıtan ve kabul ettiren dersler verilmelidir. Her sabah bu çocuklara bu ırkçı andı okutmak insanlıkla demokrasiyle hiçbir bağı olmayan yaklaşımdır. Derhal, bu ırkçı and, eğitim sisteminden çıkarılmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin ŞENER
Hüsamettin ŞENER - 7 yıl Önce

Bütünleşmek dururken Ayrıştırmak kalleş ermenilerin işine yarar. Parçala böl yoket takdiği gereğince.Kürtce ile dahimi olacaklar...? Yoksa daha cahil kalıp sömürülmeleri ve imhaları dahamı kolay olacak ermenilerce...? Demirtaşyan kışanakyan larca...www.depremerkenuyari.com

banner39