banner39

Doğu'daki köyler eski isimlerine kavuşuyor

Doğu ve Güneydoğu'daki köyler eski ve Kürtçe isimlerine yeniden kavuşuyor.

Türkiye 21.09.2010, 13:48 21.09.2010, 13:58
Doğu'daki köyler eski isimlerine kavuşuyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu ve Güneydoğu'da 70 yıl önce isimleri değiştirilen köyler eski adlarına yeniden kavuşuyor. Demokratik açılım kapsamında Kürtçenin hemen her alanda serbest olması, bölgede yüzlerce köy adlarının yazıldığı tabelalarının da değişmesini sağladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kendisine bağlanan köylere eski isimlerini yazmaya başladı. Diyarbakır İl Genel Meclisi kararıyla köylerin eski isimleri Kürtçe alfabeyle yeni adlarının yanına yazıldı. Meclisin karar ilk etapta Diyarbakır'ın 4 merkez ilçesine bağlı köylerde uygulanmaya başladı. Yenişehir ilçesine bağlı Yukarı Kılıçtaşı Köyü'nün 'Engewrê', Kardeşler Köyü'nün 'Gundêbira', Çaytarla Köyü'nün 'Batrik' ve Havacılar Köyü Kürtçe 'Şerabi' adı tabelalarda yer aldı. Yarım asırdan sonra köylerinin adına kavuşan vatandaşlar uygulamadan memnun. Türkçe isimlerin çok az bilindiğini belirten vatandaşlardan Fatih Kırım, "Bölgede bir köyü bulmak için eski ismini öğrenmeniz gerekiyor. Türkçe isimleri sadece resmiyette var. Tabelalara Kürtçe isimlerinin de yazılması çok iyi oldu." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin makine atölyesinde hazırlanan tabelalarda Kürtçe alfabede bulunan "X, Q, W, Ê, Î" harfleri de kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?