Edremit'teki selin bilançosu açıklandı

Edremit'te meydana gelen sel nedeniyle 416 küçükbaş hayvan telef oldu, en az bin arı kovanı selde

Edremit'teki selin bilançosu açıklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Balıkesir'in Edremit ilçesinde hafta sonunda etkili olan kuvvetli yağışın ardından devam eden hasar tespit çalışmalarına göre, 416 küçükbaş hayvan telef oldu, bin arı kovanı selde kayboldu.

Edremit Kaymakamı Osman Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez ile bağlı beldelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Çiftçi ve üreticilerin ulaştırdığı bilgiler ve kendilerinin tespitlerinin göre 416 küçükbaş hayvanın telef olduğunu, bin arı kovanının selde kaybolduğunu belirten Tunç, bu rakamların artabileceğini anlattı.

Öte yandan, Zeytinli beldesi yakınlarında bulunan ahırlarda su baskınlarının büyük zarara yol açtığı öğrenildi. Edremit Çayı'nın taşmasıyla oluşan sel suları, ahırlardaki küçükbaş hayvanların telef olmasına yol açtı. Üreticiler, ahırlardaki hayvanlarına sigorta yaptırmadıkları için zararlarının karşılanmayacağından endişe ediyor.

Tarım arazilerindeki çalışmaların da sürdüğü, birçok çiftçinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne hasar dilekçesi verdiği öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39