Emrullah İşler'den 'provakasyon' uyarısı

Başbakan Yardımcısı İşler, "Yeni canların yitirilmesine yönelik sokak hareketlerinin yapılmasını kınıyorum. Muhalefet partilerine özellikle CHP'ye bu tür provakasyonlara kalkışmaması konusunda uyarıda bulunuyorum" dedi.

Emrullah İşler'den 'provakasyon' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler,  Keçiören Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki Cemil Meriç İlçe Halk Kütüphanesi'nin  açılışının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, "Anamuhalefet partisi dershanelerin kapatılmasını Anayasa Mahkemesine götüreceğini açıkladı. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz" sorusu üzerine İşler, "Götürebilir, ama ben bir sonuç çıkacağı kanaatinde değilim. Çünkü bizim yaptığımız düzenlemenin Anayasa'ya bir aykırılığı olmadığını düşünüyorum" dedi. 

"Dün Türkiye'de yaşanan olaylarda, biri polis iki kişi daha hayatını kaybetti. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz" sorusunu İşler, şöyle yanıtladı:

"Bunlar üzücü olaylar. Bir gencimizin ölümü bahane edilerek sokakların terörize edilmek istendiğini özellikle belirtmiştim. Maalesef dün, ondan önceki gün yaşanan olaylar bunu ortaya koydu. Dün yaşanan olaylarda da bir polisimiz Tunceli'de şehit oldu ve bir gencimiz de İstanbul'da vefat etti. Dolayısıyla yeni canların yitirilmesine yönelik bu tür sokak hareketlerinin yapılmasını ben yadırgıyorum ve kınıyorum. Buradan bütün muhalefet partilerine de özellikle CHP'ye bu tür provokasyonlara kalkışmaması konusunda uyarıda bulunmak istiyorum. CHP, maalesef çoğu zaman sokağı adres göstermekte. Halbuki önümüzde 30 Mart'ta bir seçim var. Bence demokrasilerde çözüm sandıkta aranmalı. Sokakta da tabii ki demokratik haklar aranabilir, protestolar yapılabilir ama bu protestoların gayet sakin bir şekilde yapılması, gerekli açıklama yapıldıktan sonra dağılması gerekmektedir. Ama Türkiye'deki protestoların böyle yapılmadığını herkes görmekte. Taşlarla, sopalarla, molotofkokteyllerle polislere saldırılmakta, ondan sonra polis su sıktı diye yaygara koparılmakta. Göz yaşartıcı attı diye yine yaygara koparılmakta. Hem saldırıyorlar polise...

Dünyanın hiçbir yerinde polise böyle saldırıların kabul edilemeyeceğini belirten İşler, şöyle devam etti:

"Türkiye'de muhalefetin desteğiyle sokakları terörize edenler maalesef polisimize bu şekilde saldırıyor. Bu polisler bizim vatanımızın evladı değil mi? Onların taşıdığı can, can değil mi? Onlar güvenliği sağlamakla görevli memurlarımız ve güvenliği sağlamak için de gerekli tedbirleri almakla yükümlüler. Onu aldıkları zaman kendileri teröristlerin taşlarına, sopalarına, molotoflarına maruz kalıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Önümüzde seçim var, bu seçime kadar sokakları terörize ederek, provokasyonlarla seçimin sonucunu değiştirmeye yönelik girişimler olarak ben bunu anlıyorum, okuyorum. Seçimi kaybedeceğini anlayanlar, özellikle CHP maalesef bu olayların arkasında, provokasyonun içerisinde yer almaktadır ve bunu da ben kınıyorum."

"Fazla bir şey değişmez"

"Fezlekeler konusunda CHP'nin çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna İşler, "Fezlekeler Meclis Başkanlığına ulaştı. Normalde Meclis'i biz seçimden sonra açmak üzere kapatmıştık. Fezlekeler Meclis'e geldi diye yine tamamen siyasi şova yönelik olarak, olağanüstü bir toplantı çağrısında bulundular. Bizler onlar yokken de Meclis'i çalıştıran bir grubuz AK Parti iktidarı olarak. Biz her zaman Meclis'te olduk. Yine olağanüstü toplantı yapıldığı zaman da Meclis'te oluruz. Yani fezlekelerin orada Genel Kurul'un bilgisine sunulacak olmasını, böyle olağanüstü bir toplantıyla gündeme getirmek sadece olsa olsa siyasi bir şovdur" yanıtını verdi.

Genel Kurul'un bilgilendirileceğini ifade eden İşler, "Seçimden sonra da yapılsaydı çok bir şey değişmezdi şimdi de yapılsa fazla bir şey değişmez" dedi.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 18:01
banner53
YORUM EKLE

banner39