Erdoğan 120 bin; Barzani 630 bin lira taktı

Diyarbakır'daki gelin ve damatlara Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan 120 bin lira değerinde altın taktı. Mesut Barzani ise toplamda 636 bin lira değerinde altın ve para dağıttı

Erdoğan 120 bin; Barzani 630 bin lira taktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da resmi nikahı bulunmayan 400 çift için düzenlenen toplu nikah töreninde çiftlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 400 yarım altın, Başbakanın davetlisi olarak kentte gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ise 400 altın ile 400 bin dolar hediye etti.

Kent merkezi ve 17 ilçede maddi nedenlerle bugüne kadar resmi nikah yaptıramayan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda (SYDV) kayıtları bulunan 19-74 yaş arası 400 çift sanatçılar Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses'in düet yaptığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenen tören ile unutamayacakları anılarla resmi nikahlarına kavuştu.

Çiftlerin gelinlik, damatlık, kuaför, nikah, organizasyon ile ulaşım dahil tüm masrafları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca karşılanırken, gelinlere tercihlerine göre gelinlik ya da abiye kıyafet alındı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Spor Salonunda düzenlenen Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Beşir Atalay ile bakanlar ve Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın katıldığı törende, davetliler 37 yıl sonra ülkesine dönen Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses'in ilk kez gerçekleştirdikleri düeti dinleme imkanı buldu.

Başbakan Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile milletvekili Zana'nın şahitlik ettiği nikah töreninde 400 çiftin unutulmayacak bir törenle resmi nikahları kıyıldı.

Konuşmalar, temenniler ve seslendirilen şarkılarla sık sık çözüm sürecinin önemine vurgu yapılan törende gelinler evlilik cüzdanlarını Başbakan Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani'nin elinden aldı.

Nikahları kıyılan çiftlere Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan 400 yarım altın hediye etti. Başbakan Erdoğan'ın özel daveti üzerine Diyarbakır'a gelen Barzani ise şahitlik yaptığı törende çiftlere toplam 400 tam altın ile 400 bin dolar hediye etti.

Barzani'nin getirdiği hediyenin teslim alındığı ve çiftlere yarın teslim edileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39