Erdoğan Demirören ilk savunmasını yaptı

Beyoğlu'ndaki Demirören AVM'nin inşaatı sırasında tarihi yapıda tahribat yaptıkları iddiasıyla yargılanan Erdoğan Demirören ilk savunmasını yaptı

Erdoğan Demirören ilk savunmasını yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve iş adamı Erdoğan Demirören'in de aralarında bulunduğu 6 sanığın, Beyoğlu'ndaki Demirören AVM'nin inşaatı sırasında tarihi yapıda tahribat yaptıkları iddiasıyla yargılanmalarına devam edildi. 

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklar Erdoğan ve Tülin Demirören ile Meltem Oktay ve tarafların avukatları katıldı. Sanıklar Yıldırım Demirören, Fikret Tayfun Demirören ve Demir Toros Doruk ise duruşmaya gelmedi. 

Duruşmada ilk savunmasını yapan Erdoğan Demirören, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Biz bir şirketler grubuyuz. Böyle işleri ihale ederiz. Kontrol elemanlarımız, gerekli kontrolleri yaparlar. Ancak bir daha da gitmeyiz" diye konuştu. Demirören, kendilerine dava konusu olayla ilgili bilgi verilmediğini, dava açılınca bilgisinin olduğunu söyledi. 

Diğer sanıklar Tülin Demirören ve Meltem Oktay da haklarındaki iddiaları redderek, sadece yönetim kurulu üyesi olduklarını, dava konusu olayla ilgilerinin bulunmadığını savundu. 

Hakim Fatih Tapan, Beyoğlu Tapu Sicil Müdürlüğü'ne yazı yazılarak Beyoğlu Hüseyinağa Mahallesi Atıf Yılmaz Sokak 346 ada 14 ve 3 parselin tapu sicilindeki şerhler bölümü incelenerek "korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir" ibaresinin bulunup bulunmadığının sorulmasına hükmetti. 

Tapan, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na yazı yazılarak bu parseldeki taşınmazın korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildiğine ilişkin tapu maliklerine tebligat yapılıp yapılmadığının, yapıldıysa ne zaman yapıldığının sorulmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul 2 No'lu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun suç duyurusuna göre, daha önce alınan kararlarla korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen Beyoğlu'nda yer alan taşınmazda onaylı projesine aykırı olarak izinsiz yıkım yapıldığı belirtiliyor. 

Bodrum kata inen merdivenlerin molozla dolu olduğu için alt kata inilemediği ve çatı katının açılarak binadaki tahribatın artmasına neden olduğu ifade edilen iddianamede, bu tahribatın aynı adreste bulunan başka bir parselde yapılan inşaattan kaynaklandığının tespit edildiği vurgulandı. 

İddianamede, söz konusu taşınmazın sanıklar Taksim Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik A.Ş'nin ortakları olan Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Fikret Tayfun Demirören, Tülin Demirören ve Meltem Okay adına kayıtlı olduğu belirtiliyor. 

Diğer sanık Demir Toros Doruk'un ise şirketin yetkili temsilcisi olduğu anlatılan iddianamede, sanıkların ayrı ayrı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39