banner15

Erdoğan ve Obama'dan çelişkili açıklamalar

Erdoğan, Obama'nın görüşmede 'basın özgürlüğü ya da demokrasi' konusunda bir eleştiri yöneltmediğini söyledi

Erdoğan ve Obama'dan çelişkili açıklamalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede basın özgürlüğü ve demokrasi ile ilgili eleştiri getirmediğini belirterek eleştirilere üzüldüğünü söyledi. Erdoğan, “Görüşmemizde basın özgürlüğü ve demokrasi konuları gündeme gelmedi. Şayet bu konuları gündeme getirmiş olsaydı, örnekleri önüne koyar, bunları ona da söylerdim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maryland'de Amerika Diyanet Merkezi'nin açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD ziyaretinin son gününde beraberindeki gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Yeni Şafak’taki habere göre Erdoğan’a sorulan “Obama sizinle birçok alanda verimli ortaklıkları olduğuna değindikten sonra basın özgürlüğü ve demokrasi konularında eleştirilerini dile getirdi. Bunları size de bizzat ifade etmiş olduğunu söyledi” şeklindeki soruya şu cevabı verildi:

"Gıyabımda o tür bir açıklama yapıldığını duyunca üzüldüm. Ama şunu söyleyeyim: Sayın Obama'yla görüşmemizde sorduğunuz konular gündeme gelmedi. Bana o türden bir şey söylenmiş değil. Kaldı ki bizler daha önceki telefon görüşmelerimizde, basın üzerinden konuşmak yerine, karşılıklı konuşmanın daha faydalı olacağını da konuşmuştuk. Brookings Enstitüsü'ndeki konuşmamda da belirttiğim gibi eleştiri ile hakareti birbirinden ayırmak lazım. Burada kanaat önderleriyle buluşmamda, kendilerine bunu örneklerle izah ettim. Türkiye'deki bazı gazetelerde, Cumhurbaşkanı için 'katil, hırsız' biçiminde manşetler atılıyor. Başlıklarda tehditler savruluyor. Bu hakaretleri yapan gazeteler ve dergiler, halen yayın hayatına devam ediyor.

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNDEME GELSEYDİ..."

Türkiye'de iddia ettikleri türden bir diktatörlük olsa, o tür yayınlar nasıl yapılabilir? Hakaret ve tehdide Batı'da da müsaade edilmez. Daha geçenlerde Obama'yı Facebook üzerinden tehdit eden biri tutuklandı, tutuklu yargılanıyor. Merkel'e Almanya'da biri benzer bir şey yaptı, yine ceza aldı. ABD yasaları başkana tehdidi 5 yıla kadar hapisle, yüklü tazminatla cezalandırıyor. Hakaret veya tehdit nedeniyle cezalandırma örnekleri, Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerden de verilebilir. Hakaret ve tehdit, basın özgürlüğü ya da eleştiri diye değerlendirilemez. Obama, görüşmemizde bu konuları gündeme getirmiş olsaydı, tüm bu örnekleri önüne koyar, bunları ona da söylerdim."

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 09:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48