Ergenekon'da bugün sessizlik var

Ergenekon davasının dünkü duruşmasında büyük taşkınlıkların yaşanması gözleri davanın bugünkü duruşmasına çevirdi. Ancak bugünkü duruşma düne göre daha sakin bir şekilde başladı

Ergenekon'da bugün sessizlik var

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 278. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 40 tutuklu sanık katıldı.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 27 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 3 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bugünkü oturumda da delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını bildirdi.

15 DAKİKA ELEŞTİRİSİ

Tutuklu yargılanan Aydınlık Gazetesi yazarı Hikmet Çiçek, dünkü duruşmada avukatlar ve jandarmalar arasına yaşanan arbedeye değinerek, ''Salona girilince sanıklar ve avukatlar arasında bir sohbet olur. Biz burada olmayan avukatların, sağlığını sormak zorunda kaldık. Balbay'ın da dediği gibi burası duruşma değil, vuruşma salonudur'' ifadelerini kullandı.

Çiçek'ten tanık beyanları ve dosyadaki delillerle ilgili konuşmasını isteyen Başkan Özese, ''Dünkü olaylar olduğu gibi kaldı. Hukuki durumunuzla ilgili konuşun. Konuşma hakkını kullanırken başka şeylerden konuşuyor, sonra da 15 dakika yetmiyor diyorsunuz'' dedi.

Çiçek'in dünkü arbede sırasında duruşma salonundaki kameraların kapatıldığını söylemesi üzerine Özese, her şeyin kayıt altında olduğunu, görüntülerin inceleneceğini ifade etti.

Hikmet Çiçek, ''Burada emrivaki bir şekilde delillerin değerlendirilme aşamasına geçtik. 15 dakika süre yetersiz. Davada 'olsun işte' denilen bir aşamanın figüranı olmayı kabul etmiyorum'' diye konuştu.

Mahkemenin 15 dakika sınırını kaldırmasını isteyen Çiçek, beyanlarını hazırlaması için de süre talep etti.
Dünkü oturuma göre izleyici ve avukat katılımının az olduğu duruşmada, sanıkların beyanları alınıyor.

 Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2013, 11:59
banner53
YORUM EKLE

banner39