Esma'nın ismi, Erzurum'da yaşatılacak

Mısır'da Adeviye Meydanı'nda askerler tarafından vurularak öldürülen Esma'nın ismi Erzurum'da bir parka verildi

Esma'nın ismi, Erzurum'da yaşatılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Erzurum'da Yakutiye Belediyesi tarafından, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik düzenlenen eylemde hayatını kaybeden Esma el-Bilteci'nin ismi bir parkta yaşatılacak.

Belediye Başkanı Ali Korkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte ciddi manada bir mesire alanına ihtiyaç olduğunu belirterek, geçen yıl bir milyon liraya kamulaştırma yaparak, atıl durumdaki binaları ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Hilalkent semtinde yaklaşık 50 dönüm üzerine kurdukları mesire alanında kapalı alanların da bulunduğunu ifade eden Korkut, "Erzurum'da hem mimarisiyle hem tasarımıyla böyle bir mekan yok. Örnek bir mesire alanı olduğunu düşünüyorum. Böyle örnek bir mesire alanının da güzel bir isimle taçlandırılması gerekiyordu. 14 Ağustos'ta Mısır'da darbecilere karşı genç bir kızımız müthiş bir direniş örneği gösterdi ve şehit oldu. Bu çok önemliydi. Onun için de biz bunun isminin Erzurum'da yaşatılması adına çalışma ortaya koyduk" diye konuştu.

"Kimimiz Adeviyye Meydanında darbecilere karşı demokrasi mücadelesi verirken şehit edilen 17 yaşındaki bir kız olarak tanıdı Esma'yı. Kimimiz ise şehadetinin ardından babasının ona yazdığı mektubu okurken tanıdı, Başbakanımızı ağlatan Esma'yı. Biz Erzurumlular, demokrasinin ve sivil direnişin sembolü olan Esma'yı kendi kardeşimiz gibi bastık sinemize" diyen Korkut, Esma'nın verdiği mesajı yaymanın herkesin boynunun borcu olduğunu vurguladı.

Başkan Korkut, şunları kaydetti:

"Çünkü kardeşlik bedel ister. 'Gücümüz neye nasıl yetiyorsa o şekilde Esma'nın ve arkadaşlarının yanında durmalıyız' dedik. 'Dualarımız onunla olmalı' dedik ve hüzün ve sevinci bir arada yaşadığımız bu bayram gününde tamamladığımız demokrasi parkına da onun adını verdik. Bu parkın bu şekilde isimlendirilmesinin de Esma'nın sadece Mısır'da değil, Erzurum'da da yaşatılmasını düşündük, bu şekilde karar verdik. Biz AK Parti grubu olarak tamamen bu isim üzerinde odaklandık. Demokrasi şehidi olmuş, genç yaşta hayatını kaybetmiş birisinin ismini verdiğimiz için Erzurum'da yaşattığımız için mutlu ve gururluyum. Esma, bundan sonra Erzurum'da yaşatılacak."

Parkın yanında kadınlara yönelik fitness salonu da yaptıklarına değinen Korkut, "Kadınlar lokali konumuna gelecek. İçerisinde saunası, hamamıyla güzel bir mekan olacak. Yeraltına da erkeklere ve bayanlara ayrı havuz düşünüyoruz" dedi.

Esma'nın hayatını ortaya koyan bir anıt yaptıklarını ifade eden Korkut, "Esma'nın ismi burada yaşatılacak ve nesiller boyu devam ettirilecektir. Bir parka Esma isminin verilmesi Türkiye'de ilk. Daha önce böyle bir çalışma yapılmadı. Bizim parkımız bu yönüyle de önemli" şeklinde konuştu. 

Korkut, Esma Parkı'nın 21 Ekim Pazartesi günü hizmete açılacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39