Feroz Ahmad: Arap isyanı değil İngiliz propogandası var

Son dönem Osmanlı tarihi üserine önemli çalışmaları ile bilinen Feroz Ahmad'den Arap ayaklanması ile ilgili ezbez bozan iddialar geldi. Ahmad'a göre, Arap isyanı yoktu, Haşimi isyanı vardı ve bu da İngiliz propogandası sonucu gerçekleşti.

Feroz Ahmad: Arap isyanı değil İngiliz propogandası var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son dönem Osmanlı tarihi üzerine önemli çalışmaları ile bilinen Feroz Ahmad'den Arap ayaklanması ile ilgili ezbez bozan iddialar. "Arap isyanı yoktu, Haşimi isyanı vardı ve bu da İngiliz propogandası sonucu gerçekleşti" diyen Ahmad'a göre, eğer savaşı Osmanlı'nın bulunduğu taraf kazansaydı, Osmanlı yin ede bağımsız kalamayacaktı.

T24 sitesinin Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı olan Ahmad ile Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümünde dolayısıyla gerçekleştirdiği söyleşide, Feroz Ahmad Arap ayaklanması ile ilgili ilginç iddialarda bulundu. “Arap İsyanı’nın Osmanlıyı arkadan vurduğu belirtilir” şeklindeki soruya Feroz Ahmad şunları söyledi:

“Arap isyanı diye bir şey olmadı. Olan Haşimi isyanıydı. Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de Osmanlı’ya karşı ayaklanma olmadı. Haşimi isyanı İngiliz propagandası sonucu gerçekleşti"

Feroz Ahmad, “Almanlar Birinci Dünya Savaşı’nı kazansaydı ne olurdu” sorusuna ise şu ilginç karşılığı verdi:  "Alman Büyükelçisi’nin anılarında “Savaşı kazanırsak Osmanlı Almanya’nın Mısır’ı olacaktır” deniyor. Bu gerçekçi bir değerlendirme. İttihatçılar savaş kazanılsa bile ancak Almanya’nın desteğiyle gelişebiliriz düşüncesindeydi. Savaş kazanılsa bile Osmanlı büyük ihtimalle Almanya’ya bağlı bir ülke olacaktı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 17:22
YORUM EKLE

banner33

banner37