FIFA başkanından Fransız ve Alman liderlere suçlama

FIFA Başkanı Blatter, Katar ve Rusya'ya 2018-2022 yılları ev sahipliği oylamasındaki yanlı etkilerinden dolayı Fransız ve Alman Cumhurbaşkanlarını suçladı

FIFA başkanından Fransız ve Alman liderlere suçlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FIFA Başkanı Sepp Blatter, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Alman mevkidaşı Christian Wulff'un, Katar ve Rusya kupaya ev sahibi olarak seçilmeden önce, oylamayı etkilemek için çalıştığını iddia etti.

Almanya'nın Welt am Sonntag gazetesine konuşan Blatter şunları söyledi: "Dünya Kupaları Rusya ve Katar'a verilmeden önce iki siyasi müdahale vardı. Sarkozy ve Wulff oy verenleri etkilemek için çalıştı. Katar'da Dünya Kupası yapılacak olmasının nedeni budur"

Blatter ayrıca, Alman futbol federasyonuna da, ekonomik çıkarlar sebebiyle Almanya'nın Katar için oy vermesi gerektiği yönünde tavsiye verildiğini iddia etti. Deutsche Bahn (Alman Demiryolları), Hochtief (inşaat) ve daha birçok Alman şirketlerine bakıldığında Dünya Kupasının oraya verilmeden önce Katar'da projeleri olduğunu söyledi.

İsviçre'de yedi üst düzey yetkilinin, 14 kişiyi hedef alan ABD savcılık operasyonunun bir parçası olarak tutuklanması ardından, Sepp Blatter görevinden istifasını açıklamıştı. FIFA yetkililerinin Dünya Kupası'na ev sahipliği, başkanlık seçimleri ve yayın hakları konularında rüşvet aldığı iddia edilmişti. FIFA'nın 17 yıldır başkanı olan 79 yaşındaki Sepp Blatter, tutuklama ve yolsuzluk iddialarının gölgesinde altıncı kez başkan seçilmişti.

Oylama süreci şimdi İsviçreli savcılar tarafından soruşturuluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 14:07
banner53
YORUM EKLE

banner39