Filipinler'deki rehine krizi sürüyor

Krizin başladığı 9 Eylül'den bu yana 170'ten fazla silahlı örgüt üyesi etkisiz hale getirildi, 21 kişi hala Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi örgütünün elinde

Filipinler'deki rehine krizi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'in güneyindeki Zamboanga bölgesinde Moro Ulusal Kurtuluş Cepesi üyeleri tarafından alıkonulan rehinelerin kurtarılmasına çalışılıyor.

Filipinler ordusuna göre, Zamboanga'ya bağlı köylerde başlatılan operasyon kapsamında, şu ana dek Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne mensup 86 örgüt üyesi öldürülerek, 93 kişi ise gözaltına alınarak etkisiz hale getirildi.

Operasyonun başından bu yana 178 rehineyi kurtarmayı başardıklarını bildiren askeri yetkililer, çatışmalar sırasında 14 asker ve polis ile 7 sivilin öldüğünü açıkladı. 

Zamboanga yakınlarındaki iki yerleşim biriminde 30- 40 kadar örgüt üyesinin ise 21 rehineyle beraber saklanmayı sürdürdüğü ifade edildi.

Günlerce süren çatışmaların ardından bölgede durumun yavaş yavaş normale dönmeye başladığıne belirten yetkililer, Zamboanga kent merkezindeki banka ve mağazaların açıldığını bildirdi. 

Örgüt ve ordu arasında son yıllarda çıkan gerginliklerin en ciddisi diye nitelenen rehine krizi sırasında, 100 binden fazla kişi çatışmalar yüzünden evini terk etmek durumunda kalmıştı.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi, 1996 yılında hükümetle barış anlaşması imzalamış ancak resmi makamları güneyde Müslümanlar için özerk bölge oluşturma sözüne bağlı kalmamakla suçlayan yüzlerce örgüt üyesi, hükümete karşı silahlı mücadeleyi sürdürme yoluna gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39